راهنمای خرید کفش کوهنوردی برای کوهنوردان حرفه ایی

کوهنوردی یکی از لذت بخش ترین وزرش ها در تمام دنیا است که افراد زیادی از انجام آن لذت می برند. برای انجام این ورزش مانند هر ورزش دیگر باید تجهیزات مناسب با آن را داشته باشید تا بتوانید هم به راحتی از مسیرهای مختلف بالا رفته و هم به عضلات و اندام های بدنتان آسیب نرسانید. کفش کوهنوردی یکی از مهم ترین این تجهیزات است که باید با دقت کافی انتخاب شود. در صورتی که قصد خرید لوازم کوهنوردی از جمله کفش مناسب آن را دارید، بهتر است با سایت چی بخرید همراه شوید تا جامع ترین راهنمای خرید کفش کوهنوردی را در اختیار شما قرار دهیم.

کفش کوهنوردی

کفش غیر حرفه ای برای کوهنوردی چه مضراتی دارد؟

متاسفانه باور افراد زیادی آن است که کفش کوهنوردی همان کفش های اسپرت و ورزشی است که برای پیاده روی های روزمره استفاده می کنید. اما در واقع کفش های کوهنوردی کفش هایی کاملا متفاوت و حرفه ای هستند که برای بالا رفتن از صخره ها و مسیرهای صعب العبور طراحی شده اند.

اولین آسیب های استفاده از کفش نامناسب احتمال زمین خوردن و آسیب است. کفی کفش های کوهنوری به شکلی طراحی شده است که تا حد بسیار زیادی از سر خوردن جلوگیری می کند، اما تقریبا تمامی کفش های ورزشی کف صاف داشته و شما به راحتی روی صخره ها لیز می خورید. مشکل دیگری که کفش نامناسب و کفشی غیر از کفش کوهنوری در شما ایجاد می کند، درد و آسیب در زانو و کمر است.

از آن جا که شما هنگام صخره نوردی از مسیرهای سخت عبور می کنید و برای بالا رفتن از بخش های مختلف به بدنتان فشار زیادی وارد می کنید، کفش نا مناسب باعث می شود بخش های مختلف بدن از جمله زانو و کمر و ساق پا دچار آسیب های جدی شود. در صورتی که به صورت همیشگی کوهنوردی انجام می دهید، استفاده از کفش های مناسب می تواند مشکلات جبران ناپذیری در شما ایجاد کند. مساله دیگر ایجاد کوفتگی و خواب رفتگی در عضلات پا حین کوهنوردی و بعد از آن است.

در صورتی که کفشی غیر از کفش کوهنوردی به پا داشته باشید بعد از چند ساعت بالا رفتن از کوه و صخره پاهایتان دچار خواب رفتگی و کرختی می شود، در این صورت ادامه مسیر برایتان سخت شده و نمی توانید به راحتی حرکت کنید. شاید هنگام خرید کفش کوهنوردی قیمت بالای آن نسبت به کفش های معمولی شما را از خرید آن منصرف کند، اما مطمئن شوید کوهنوردی با کفش نا مناسب باعث بروز مشکلات و آسیب های جدی در شما خواهد شد.

خرید کفش کوهنوردی

ویژگی های یک کفش کوهنوردی مناسب :

قبل از آنکه اقدام به خرید کفش کوهنوردی برای خود کنید، بهتر است بدانید یک کفش مناسب چه ویژگی هایی دارد که هنگام خرید باید با آن ها آشنا بوده و به آن ها توجه کنید. در این بخش لیستی جامع از ویژگی های یک کفش مناسب در اختیار شما قرار می دهیم.

 

قابلیت هواخوری کفش:

در صورتی که از کفش کوهنوردی در فصل های بهار، پاییز و به خصوص تابستان استفاده می کنید، یکی از ویژگی های مهم کفش داشتن ویژگی هوا خوری کفش است. پاهای شما حین کوهنوردی عرق کرده و گرم می شود، بنابراین کفش باید بتواند ویژگی هواخوری داشته و پاها را خنک نگه دارد.

شاید این ویژگی در نگاه اول چندان برایتان مهم نباشد، اما ساعت ها کوهنوردی سخت با پاهای عرق کرده و گرم بسیار شما را اذیت خواهد کرد. کفش کوهنوردی مناسب باید بتواند به گونه ای هوا را در داخل خود جریان داده تا باعث خنک شدن پا شده و از تعریق آن جلوگیری کند.


مشاهده انواع کفش کوهنوردی


حفظ دما در زمستان:

بر خلاف ویژگی هوا خوری کفش کوهنوردی در سه فصل خنک سال، کفش های کوهنوردی مورد استفاده در فصل زمستان باید بتواند پاها را گرم نگه داشته و از بروز سرما به داخل کفش ها جلوگیری کند. مطمئن باشید کفش های ورزشی و اسپرت معولی به هیچ وجه این ویژگی را نداشته و هنگامی که پا در برف یا سرما می گذارید، پاهایتان به شدت سرد شده و شما را اذیت می کند.

در بسیاری از کفش های کوهنوردی از تکنولوژی هایی استفاده می شود که از سرما زدگی و بیرون رفتن گرمای داخلی پاها جلوگیری می کند. بنابراین در صورتی که در محیط های سرد سیر زندگی می کنید و یا قصد کوهنوردی در فصل زمستان را دارید حفظ دمای کفش یکی از ویژگی های مهم کفش کوهنوردی مناسب به شمار می رود.

ویژگی های یک کفش کوهنوردی

وزن مناسب کفش:

یکی دیگر از ویژگی های مهم کفش های کوهنوردی داشتن وزن مناسب است. شما هنگام کوهنوردی باید تا حد ممکن وزنی که با خود حمل می کنید را کاهش داده تا بتوانید راحت تر از کوه و صخره های پیش رویتان بالا بروید. بنابراین یکی از ویژگی های کفش سبک بودن آن است. البته کفش های کوهنوردی که برای مسیرهای سخت طراحی و ساخته می شوند باید دارای فاکتورهایی باشند که وزن را تا حدی بالا ببرد. در این گونه موارد سنگینی کفش نه تنها یک فاکتور منفی محسوب نشده بلکه می تواند بسیار مفید و کمک کننده باشد.

اما در صورتی مسیر کوهنوردی شما جز مسیرهای سخت محسوب نمی شود بهتر است کفشی سبک انتخاب کنید. برای آنکه یک معیار مشخص و دقیق داشته باشید به طور میانگین می توان گفت کفش کوهنوری در حالت میانگین وزنی کم تر از ۵۰۰ گرم دارد که همانطور که در بالا نیز اشاره شد کفش هایی مسیر های سخت و ارتفاعات به دلایل مختلفی از جمله ضخیم بودن لایه  میانی می توانند وزنی بیش تر از ۵۰۰ گرم داشته باشند.

 

جنس رویه مقاوم:

بسیاری از کفش های اسپرت بعد از مدتی استفاده و قرار گرفتن در برابر شرایط جوی پوسیده شده و خراب می شوند. بسیاری دیگر به هیچ وجه در برابر آب و برف مقاوم نبوده و به محض اینکه شما پایتان را داخل آن ها بگذارید آب وارد کفش می شود. در صورتی که ساعت ها با آب داخل کفش خود راه بروید و یا کوهنوردی کنید هم پاهایتان آسیب می بیند و هم بدون شک دچار بیماری خواهید شد!

بنابراین قید کوهنوردی با کفش های معمولی را بزنید. کفش کوهنوردی با توجه به شرایطی که در آن قرار می گیرند دارای رویه با جنس مقاوم در برابر پوسیدگی، شرایط جوی مختلف است تا بتوانید از آن ها در شرایط و محیط های مختلف استفاده کنید. جنس رویه کفش های کوهنوردی با کیفیت باعث می شود شما تا سال ها بتوانید از آن ها استفاده کرده و نیازی به خرید مجدد نداشته باشید.

کفش کوهنوردی مناسب

زیره مناسب کفش:

از دیگر ویژگی های یک کفش کوهنوردی مناسب داشتن زیره مناسب است. زیره این کفش ها به هیچ وجه نباید صاف بوده و امکان لیز خوردن را تا حد ممکن کاهش دهد. زیره کفش با توجه به شرایط و محیطی که از آن استفاده می کنید باید برآمدگی های خاصی داشته باشد و یا آج دار باشد. همچنین زیره کفش توسط تکنولوژی های مختلف ساخته می شود که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند بنابراین قبل از خرید به جنس، ویژگی ها و تکنولوژی خاص زیره کفش کوهنوردی دقت کنید.

زیره کفش با توجه به محیط و شرایطی که در آن قرار دهید متفاوت است. برای مثال در صورتی که قصد کوهنوردی در ارتفاعات را دارید و یا کوهنوردی شما شامل صخره نوردی و یخ نوردی نیز می شود، طراحی زیره کفش باید به گونه ای باشد که بتوانید کرامپون روی آن نصب کنید. اما در صورتی که مسیر کوهنوردی شما ساده تر بوده و در ارتفاعات پایین تر انجام می شود، داشتن یک کفش با ویژگی های کفی آج دار و پلاستیکی مقاوم برای شما کافی است.

در صورتی که مسیری که پیش رویتان قرار گرفته چاله، دست انداز و سنگ های زیادی ندارد و قصد شما بیشتر پیاده روی است تا کوهنوردی، کفش های با کفی بدون استوک برایتان مناسب تر است. استوک کفش کوهنوردی در این مسیر ها باعث می شود در حفره ها و فضاهای بین سنگ ریزه ها گیر کرده و ادامه مسیر برایتان سخت باشد.

البته کفش هایی با کف بسیار صاف که در مسیر های پیاده روی داخل شهری نیز می پوشید مناسب این مسیر ها نیستند و باید به اندازه کافی کفی کفش پستی بلندی داشته تا بتواند به خوبی به شما برای ادامه مسیر کمک کند.

 

ضد آب بودن:

همانطور که در بالا نیز اشاره شد، جنس رویه کفش های کوهنوردی باید به گونه ای باشد که تحت هیچ شرایطی آب به داخل خود راه ندهد. همانطور که در بالا نیز اشاره شد وارد شدن چند قطره آب به کفش حین کوهنوردی می تواند بسیار شما را اذیت کند. تکنولوژی ضد آب بودن در تولید پارچه کفش های کوهنوردی مورد استفاده قرار می گیرد که به اصطلاح Gore-tex نامیده می شود. یکی از مهم ترین ویژگی های کفش کوهنوردی داشتن این تکنولوژی در ساخت پارچه های مورد استفاده در آن ها است.

 

لایه میانی مناسب کفش:

جنس و ظاهر لایه میانی کفش ها به خصوص کفش کوهنوردی تاثیر بسیار زیادی بر میزان خستگی و میزان فشار وارد شده به کمر و پا دارد. این لایه باید به گونه ای باشد که با ساختار پا هماهنگی داشته و بتواند تمامی نیاز های آن را پوشش دهد. یکی از بهترین مواد برای ساخت لایه میانی کفش کوهنوردی ماده EVA است که به راحتی پستی و بلندی های پا را پوشش داده و باعث می شود حین کوهنوردی حداقل فشار به کمر و پاهایتان وارد شود.

این مساله باعث می شود حتی ساعت ها کوهنوردی شما را خسته نکرده و بتوانید چندین ساعت با انرژی کافی پیاده روی کنید. به بیان دیگر لایه میانی مناسب باعث می شود که ضربه هایی که حین راه رفتن به پاهای شما بر می گردد تا حد زیادی به زمین منتقل شده و فشار کم تری به پا وارد شود. از طرف دیگر لایه میانی ضخیم و مناسب باعث می شود گرمای پا داخل کفش نگه داشته شده و کم تر به محیط بیرون وارد شود. بنابراین علاوه بر ویژگی حفظ گرما لایه میانی مناسب نیز می تواند تا حد بسیار زیادی بر گرم نگه داشتن دمای درونی کفش کمک کند.

راهنمای خرید کفش مخصوص کوه

مقاوم در برابر ضربه:

هنگامی که شما کوهنوردی را به عنوان یک ورزش و تفریح برای خود انتخاب کرده اید، بدون شک با سختی هایی که حین مسیر با آن روبه رو خواهید شد نیز آگاه هستید. کوهنوردی در مسیر های مختلف باعث می شود پاهای شما در معرض فشار ها و ضربه های مختلف قرار بگیرد که در صورت نداشتن کفش مناسب می تواند بسیار به شما آسیب برساند.

در بسیاری از کفش های کوهنوردی در قسمت پنجه از تکنولوژی های مختلف و روش های مختلفی برای استحکام بیشتر استفاده می شود. برای مثال در بعضی از مدل های مختلف کفش کوهنوردی از مواد محکمی مانند کامپوزیت، چرم مصنوعی یا چرم طبیعی در پخش پنجه استفاده می کنند تا ایمنی پاها هنگام ضربه و یا برخورد با اجسام سخت تا حد بسیار زیادی رعایت شود.


مشاهده انواع کفش کوهنوردی


راهنمای خرید کفش کوهنوردی:

بعد از آن که با ویژگی های کفش کوهنوردی آشنا شدید بهتر است با نکات مهم دیگری آشنا شوید تا به شما کمک کند که بتوانید یک کفش کاملا متناسب با نیاز خود خریداری کنید. همانطور که در بخش های مختلفی از متن نیز به آن اشاره شد هنگام خرید کفش کوهنوردی باید به موارد مختلفی توجه کنید از جمله آن که کفش را برای کوهنوردی در چه محیط ها و شرایطی استفاده می کنید؟ آیا کوهنوردی شما در مسیر های سخت و ارتفاع زیاد انجام می شود یا مسیر های ساده و در ارتفاع پایین را انتخاب می کنید؟ میزان گرما، بارندگی و شرایط جوی سخت در محیط های مورد نظرتان چگونه است؟ توجه کنید که کفش کوهنوردی را برای چه فصلی خریداری کرده و مورد استفاده قرار می دهید؟

علاوه بر توجه به میزان گرم نگه داشتن کفش در فصل زمستان و یا میزان هوا خوری مناسب در فصل های گرم تر سال، در صورت که قصد کوهنوردی در فصل زمستان و مسیر های پر از برف و همراه با یخ بندان را دارید، بهتر است از کفش کوهنوردی استوک دار با ساق بلند استفاده کنید. همچنین این کفش ها باید از دو لایه چرم ساخته شده تا بتوانند در شرایط سخت برفی نیز به شما کمک کنند. اما علاوه بر تمامی نکات گفته شده هنگام خرید کفش کوهنوردی به چه نکات دیگری توجه کنیم؟

 

اندازه و سایز مناسب:

بدون شک همه ما هنگام خرید تمامی کفش هایمان به این مساله توجه می کنیم که کفش سایزی کاملا مناسب با اندازه پا داشته و در آن احساس راحتی کنیم. این مساله در انتخاب کفش کوهنوردی بسیار مهم تر و قابل توجه تر است. شما باید کفشی را انتخاب کنید که کاملا متناسب با سایز پایتان بوده و در آن احساس راحتی کنید. هنگام خرید کفش های معمولی گاهی ممکن است که کفش در بخش هایی مثل پنچه به نظر تنگ بیاید که فروشنده به شما می گوید بعد از مدتی استفاده کفش اصطلاحا جا باز می کند.

اما در مورد کفش های کوهنوردی این گونه نیست و باید کفشی را انتخاب کنید که در تمامی بخش های آن احساس راحتی می کنید. در موارد بسیاری کوهنوردان حرفه ای به شما پیشنهاد می کنند کفش کوهنوردی با اندازه یک سایز بزرگتر انتخاب کنید اما این سایز بزرگ نباید به گونه ای باشد که جابجایی با کفش و حرکت با آن برای شما سخت باشد.

راهنمای خرید کفش مخصوص کوهنوردی

سال ساخت:

مساله مهم دیگری که افراد هنگام خرید کفش کوهنوردی به آن توجه نمی کنند، سال ساخت است. ممکن است هنگام خرید کفشی از یک برند معروف بخرید که سال ها است از تولید آن گذشته ولی چون مورد استفاده قرار نگرفته است تصور کنید کیفیت بالای خود را حفظ کرده است. اما قبل از خرید بهتر است بدانید که چسب های به کار رفته در ساخت کفش های کوهنوردی در بهترین حالت خود تاریخ انقضایی تا حدود ۵ سال دارند. بعد از گذشت این تاریخ چسب ها به راحتی در برابر شرایط جوی مختلف مانند گرما، سرما و یا آب خاصیت خود را از دست داده و از هم باز می شوند. بنابراین حتما هنگام خرید سال ساخت کفش را از فروشنده بپرسید.

 

ارتفاع ساق کفش:

شما هنگام کوهنوردی مجبور می شوید پایتان را در هر جایی قرار دهید این مکان ها می تواند یک چاله پر از آب آلوده باشد و یا فضای خالی بین گیاهان خاردار. بنابراین کفش کوهنوردی باید ساق مناسب و با ارتفاع کافی داشته باشد تا بتوانید از آن در شرایط مختلف استفاده کنید. کفش های کوهنوردی ساق بلند ارتفاعی بین ۱۴ تا ۱۹ سانتی متر داشته و کفش های کوهنوری ساق کوتاه تری دارند. هنگام خرید کفش حتما به مسیر های مورد نظرتان و اینکه چه کفشی مورد نیازتان خواهد بود توجه کنید.

 

بند های کفش:

کفش های ورزشی و اسپرت دارای بند های کوتاه بوده و معمولا تنها در قسمت بالایی کفش قرار دارند. اما درست بر خلاف کفش های معمولی کفش های کوهنوردی باید بند هایی بلند داشته که از بالا تا پنجه های پا امتداد داشته باشد. این مساله باعث می شود کفش در پا راحت تر بوده، بهتر در پا کیپ شود و هچنین پوشیدن و در آوردن آن راحت تر و سریع تر انجام شود. بنابراین بهتر است از خرید کفش هایی با بند کوتاه که استفاده از آن را سخت می کند استفاده نکنید.

کفش مخصوص کوه

برند و مارک معتبر:

بگذارید خیالتان راحت کنم! گاهی کفش کوهنوردی شما پلی میان مرگ و زندگی برای شما خواهد بود. قرار گرفتن در شرایط سخت در صورتی که کفش شما نامناسب است می تواند برای شما گران تمام شود! بنابراین کیفیت و سلامت خود را فدای قیمت نکنید! سعی کنید قبل از خرید برند ها و مارک های معروف در زمینه تولید کفش کوهنوردی را شناسایی کرده، ویژگی های هر کدام را بخوانید و از دوستانی که از آن ها استفاده کرده اند سوال بپرسید، تا بتوانید کفشی با برند قابل اطمینان و مناسب خریداری کنید.

 

گارانتی و ضمانت نامه:

در صورتی که کفش کوهنوردی شما از برندی معروف و معتبر است به احتمال زیاد خرید آن به همراه گارانتی و ضمانت نامه خواهد بود. این گارانتی به شما این اطمینان را می دهد که کفشی که خریداری می کنید، اصل و اورجینال بوده و در صورت بروز مشکل می توانید آن را با فروشنده در میان بگذارید. در حالت کلی کفشی را که با کیفیت بالا و ضمانت نامه خریداری می کنید را تا بیش از ۵ سال می توانید با خیال راحت مورد استفاده قرار دهید.

 

خرید در ساعاتی که پای شما ورم ندارد:

همانطور که می دانید صبح ها و بعد از بیدار شدن از خواب دست و پاهای شما دچار ورم می شود و کمی از اندازه طبیعی و واقعی خود بزرگتر می شود. همچنین زمانی که شما برای مدت طولانی پیاده روی می کنید پاهایتان دچار ورم می شود. بهتر است خرید کفش کوهنوردی را به این زمان ها موکول نکنید. زیرا ممکن است در انتخاب سایز مناسب کفش دچار اشتباه شده و سایزی بزرگتر از نیازتان خریداری کنید.


مشاهده انواع کفش کوهنوردی


انواع کفش کوه نوردی

بند کفش را اصولی ببندید:

جالب است بدانید که حتی نحوه بستن بند کفش می تواند تا حد بسیار زیادی در اندازه و راحتی کفش موثر باشد. بهتر است هنگام خرید کفش کوهنوردی بدانید بند آن ها را به شکل مناسب و صحیح بسته تا سایز درست با پاهایتان انتخاب کنید.

 

امتحان کفش ها:

کفش های کوهنوردی را قبل از خرید امتحان کنید تا بتوانید به اندازه ای از کیفیت و استحکام آن ها مطمئن شوید. برای این کار یکی از روش ها آن است که روی یک پای خود ایستاده و با پای دیگر به دیوار ضربه بزنید. در صورتی که کفش کوهنوردی مناسب باشد و دارای کیفیت و استحکام لازم باشد ضربه ای به پای شما وارد نخواهد شد و شما آن را احساس می کنید.

 

خرید با جوراب مخصوص:

به این نکته توجه کنید که شما برای کوهنوردی از جوراب های ضخیم مخصوص استفاده می کنید، پس بهتر است هنگام خرید نیز جوراب های مخصوص خود را همراه داشته باشید تا بتوانید با توجه به آن ها سایز مناسب را انتخاب کنید. جوراب های مخصوص کوهنوردی ضخیم بوده و در موارد بسیاری تا اندازه یک سایز می تواند بر اندازه کفش تاثیر بگذارد.

راهنمای خرید کفش کوهپیمایی

جنس کفش های کوهنوردی:

کفش های کوهنوردی در مدل های مختلف از مواد و جنس های مختلف ساخته می شوند که هر کدام ویژگی ها، مزایا و معایب خاص خود را دارند. رایج ترین موادی که در ساخت کفش کوه کوهنوردی مورد استفاده قرار می گیرد، پلاستیک، چرم طبیعی یا مصنوعی، پارچه های مخصوص و ترکیبات پارچه ای جدید مانند گورتکس است.

همانطور که در بالا نیز اشاره شد، هر کدام از این جنس های مختلف ویژگی های خاص خود را دارد. برای مثال کفش کوهنوردی چرمی انعطاف پذیری بالایی داشته و تهویه مناسبی دارند. از طرفی کفش های پلاستیکی سبک تر هستند، عایق گرمایی بهتری نسبت به دیگر کفش ها بوده و در برابر سرما و باد مقاوم تر هستند. البته استفاده از این کفش ها در زمین های نرم و کم شیب مناسب نبوده و انعطاف پذیری آن ها نسبت به کفش های چرمی کم تر است.

 

ویژگی های مهم و اساسی کفی و رویه کفش ها:

کفی و رویه دو بخش بسیار مهم در انواع مختلف کفش کوهنوردی است که هر کدام باید دارای ویژگی های خاص خود باشد. کفی کفش یک لایه ویژه از لاستیک و کربن است که سخت، محکم و ضد لغزش است. معروف ترین این کفی ها نام تجاری ویبرام ایتالیایی است که در ساخت بسیاری از کفش های کوهنوردی مورد استفاده قرار می گیرد.

کفی باید ضربه گیر باشد، با توجه به نوع و جنس کفش انعطاف پذیری کافی داشته باشد، اصطکاک خوب و مقاومت بالایی داشته باشد و وضعیت استقرار مناسب کف پا داخل کفش را حفظ کند. همچنین کفی باید عاج های عمیق داشته باشد تا توانایی حرکت در مسیر های سخت را نیز به شما بدهد.

رویه کفش نیز باید ویژگی های مهم و اصولی داشته باشد برای مثال ضد آب بوده و قابلیت تعریق داشته باشد. در عین محکم بودن قابلیت ارتجاعی داشته و نرم و انعطاف پذیر باشد. در برابر سرما، گرما و شرایط محیطی مقاوم باشد و دچار پوسیدگی نشود. لایه روی کفش کوهنوردی حتما باید تا قوزک پا امتداد داشته و آن را پوشش دهد.خرید کفش کوه نوردی

انواع کفش کوهنوردی:

کفش های کوهنوردی در مدل ها و انواع مختلفی در بازار موجود بوده و شما با توجه به نیاز خود و مسیر مورد نظرتان باید یکی از آن ها را برای خود انتخاب کنید. در ادامه شما را با انواع کفش کوهنوردی و ویژگی های هر کدام آشنا می کنیم تا تمامی نکات لازم راجع به کفش کوهنوردی را با شما به اشتراک گذاشته باشیم.

 

کفش کوه پیمایی:

این نوع از کفش های کوهنوردی مناسب مسیر های کویری، جنگل و ارتفاعات نه چندان بلند و فاقد برف است. زیره این کفش ها تا اندازه متوسطی انعطاف پذیر بوده و جنس رویه آن معمولا چرم یا پارچه ضد آب است. در صورتی قصد کوهنوردی در مسیر های کوهستانی برفی، کوهنوردی در زمستان و یا حرکت در مسیر های سنگلاخی را دارید، به هیچ وجه انتخاب شما این مدل از انواع کفش کوهنوردی نباشد.

کفش کوهپیمایی

کفش کوهنوردی:

این نوع از انواع کفش های کوهنوردی برای صعود های چند روزه در فصل های خنک سال و صعود های یک روزه در فصل زمستان بسیار مناسب است. این نوع از کفش ها در واقع کاربردهایی نیمه سنگین داشته و معمولا دارای ساق بلند و ارتفاع بین ۱۴ تا ۱۹ سانتی متر هستند. این نوع از کفش ها کاملا ساق پا را پوشش داده و از آن در برابر ضربه و شرایط نا مناسب محافظت می کند.

کفش کوهنوردی

کفش کوهنوردی سنگین تک پوش:

یکی از حرفه ای ترین انواع کفش کوهنوردی کفش های تک پوش سنگین است که بیشتر برای صعود های فنی در یخنوردی و میکس و صعود های زمستانه چند روزه تا ارتفاعی کم تر از ۵ هزار متر مورد استفاده قرار می گیرد. برخلاف دیگر انواع کفش های کوهنوردی کفه این کفش هیچ گونه انعطاف پذیری نداشته و برای حرکت روی برف و یخ می توانید روی تمام سطح کفی آن گرامپون نصب کنید.

از آن جا که کفی این کفش ها فاقد انعطاف پذیری است به هیچ وجه جز در مسیر های برفی و یخی از آن استفاده نکنید زیرا به پاهایتان فشار آمده و تاول خواهد زد. همچنین در ساخت این نوع از کفش کوهنوردی از نخ استفاده نشده و بخش های آن به وسیله چسب به یکدیگر وصل شده اند. بنابرای هنگام خرید به تاریخ انتقضا چسب آن توجه کنید.

کفش کوهنوردی سنگین تک پوش

کفش کوهنوردی سنگین دو پوش:

این نوع از کفش های کوهنوردی بسیار قوی و سنگین بوده و فاقد انعطاف پذیری هستند. همانطور که از اسم آن ها پیدا است، دارای دو پوش است. پوش اول یک کفش کوچک به اندازه پای افراد بوده که درون یک پوش بزرگتر قرار می گیرد. می توانید به راحتی هنگام استراحت در چادر پوش بزرگتر را در آورده و از پوش کوچک استفاده کنید. از این کفش کوهنوردی می توانید برای صخره های یخی، ارتفاعات بالای ۷ هزار متر در فصل های خنک و زیر ۷هزار در فصل زمستان استفاده کنید.

کفش کوهنوردی سنگین دو پوش

کفش هیمالیا نوردی:

این نوع از کفش های کوهنوردی بسیار محکم و حرفه ای بوده و کفی آن هیچ گونه کشش و انعطافی ندارد. این کفش دارای سه پوش مجزا و مختلف بوده که هر کدام ویژگی و کاربرد خاص خود را دارند. برای مثال پوش اولیه آن یک گتر بلند است که به تمام دور کفش دوخته شده و تمام رویه و اطراف آن را در بر می گیرد. بر تمامی بخش های کف آن می توانید گرامپون نصب کرده و آن را برای مسیر های برفی، یخی و صعود تا ارتفاعات ۸ هزار متری هیمالیا و ارتفاعات بالای ۷ هزار متر در زمستان مورد استفاده قرار دهید.

کفش یخ نوردی:

از دیگر انواع مختلف کفش کوهنوردی کفش یخ نوردی است که به طور اختصاصی تنها برای مسیر در صخره های یخی مورد استفاده قرار می گیرد. این کفش ها بسیار سبک بوده و گرامپون های آن ها به صورت دائمی به کفش وصل است.

کفش یخ نوردی

کفش سنگ نوردی:

کفش های سنگ نوردی از دیگر انواع کفش های کوهنوردی است که بسیار سبک بوده و برای سنگ نوردی، صخره نوردی و دیواره نوردی مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به کاربری خاص این نوع از کفش ها از مواد خاص و در شکل های خاصی طراحی و ساخته می شوند.

کفش سنگ نوردی

کفش راهپیمایی:

کفش راهپیمایی ساده ترین انواع کفش کوهنوردی است که برای پیاده روی های روزمره مورد استفاده قرار می گیرد. این کفش ها نیز باید سبک بوده و معمولا بدون ساق باشند.


مشاهده انواع کفش کوهنوردی


استفاده از این نوشته فقط با ذکر منبع “چی بخرید” شایسته است.

منبع چی بخرید