راهنمای خرید بهترین عصای کوهنوردی برای حرفه ای ها

اگر شما هم جز افرادی هستید که علاقه مند به طبیعت گردی و کوهنوردی هستید قطعا یکی از وسایلی که به آن احتیاج دارید عصای کوهنوردی است. این وسیله به شما کمک می کند تا در مسیرهایی که دشوار هستند به راحتی حرکت کنید و انرژی خود را نیز حفظ کنید. از آنجایی که عصای کوهنوردی مانند اکثر وسایل کوهنوردی و طبیعت گردی مدل های مختلف با قابلیت های مختلفی دارد بنابراین برای خرید آن نیاز است شما مدل های مختلف، قابلیت ها و نکاتی را بدانید تا بتوانید خرید بهتری داشته باشید. در این مقاله سعی می کنیم تا به شما کمک کنیم مناسب ترین عصای کوهنوردی برای خودتان را پیدا کنید. بنابراین اگر قصد دارید یک عصای کوهنوردی بخرید با ما در ادامه همراه باشید.

دلایل استفاده از عصای کوهنوردی

 • عصای کوهنوردی از فشاری که از سطح زمین به بدن شما وارد می شود را می کاهد.
 • باعث می شود فشار زیادی به مچ پا و دست وارد نشود.
 • به شما کمک می کند تا از سفتی زمین که دارید روی آن راه می روید مطمئن شوید.
 • باعث کاهش مصرف انرژی شما می تواند و انرژی تان را مدیریت می کند.
 • می توان از آن به عنوان یک تکه گاه برای یک استراحت کوتاه استفاده کرد.
 • می توان از آن برای حفاظت از خود در برابر حیوانات وحشی استفاده کرد.

مزایای استفاده از عصای کوهنوردی

 • این وسیله در طول یک روز میزان بسیار زیادی فشار را از روی اندام های تحتانی بدن به دست ها منتقل می کند.
 • کاهش فشار ناشی از وزن بدن بر روی پاها و انتقال قسمتی از بدن روی دست ها.
 • ایجاد تعادل و جلوگیری از زمین خوردن مخصوصا در کوهنوردی ها طولانی مدت.
 • کمک به کمتر خسته شدن افراد هنگام کوهنوردی.
 • می توان از آنها برای محافظت از خودت یا به عنوان آتل برای ثابت نگه داشتن عضو مجروح استفاده کرد.

خرید عصای کوهنوردی از دیجی کالا


معایب استفاده از عصای کوهنوردی

 • اگر در هنگام استفاده از باتوم ( عصای کوهنوردی) فاصله بین بدن و باتوم زیاد باشد کشیدگی در اندام ها زیاد می شود و چرخش درد زیادی را ایجاد می کند.
 • اگر کوهنورد در هنگام کوهنوردی زیاد از عصای کوهنوردی استفاده کند امنیتش بیشتر می شود اما هماهنگی فرد کم می شود و در جاهایی که نمی تواند از باتوم استفاده کند فرد دچار مشکل می شود.
 • باعث افزایش تپش قلب می شود.
 • راحت نبودن هنگام عکاسی و فیلم برداریانواع عصای کوهنوردی

انواع عصای کوهنوردی:

ثابت: این عصا های کوهنوردی در واقع همان چوب اسکی هستند که قابلیت تغییر اندازه ندارند. به همین دلیل باید در هنگام خرید آنها حتما دقت کرد و مدلی را که متناسب با قد فرد است خریداری کرد. همچنین این عصا ها در برنامه های طبیعت گردی نقش خاصی ندارند و نمی توان از آنها استفاده کرد.

تلسکوپی: این مدل عصای کوهنوردی کارایی بیشتری دارد و بسیار ایمن تر است. چرا که این مدل دارای قابلیت تنظیم ارتفاع که یکی از مهم ترین قابلیت ها در عصاهای کوهنوردی می باشد است. در پیمایش ها به دلیل قابلیت تنظیم باتوم های تلسکوپی از آنها استفاده می شود تا در شرایط مختلف اندازه باتوم را تغییر دهند. همچنین در کوهپیمایی ها نیز از یک جفت باتوم تلسکوپی استفاده می شود.

پیشنهاد میکنیم مقاله راهنمای خرید کفش کوهنوردی را نیز مطالعه کنید

عادی: این باتوم ها به دلیل نوع ساختشان خیلی دیرتر آسیب می بینند و بسیار مناسب تر از هر مدل هستند. مخصوصا در کوهنوردی های سنگین و آلپی استفاده از این مدل بسیار بهتر است. اما نکته منفی آن این است که این مدل ضربه های متوالی از زمین را به دست ها منتقل می کند و باعث خستگی می شود. بنابراین اگر توانایی و شرایط بدنی مناسبی دارید از این مدل استفاده کنید.

آنتی شک: این مدل دارای فنر هایی می باشد که باعث کاهش ضربه و فشار روی دست ها می شود که ناشی از ضربه های متوالی است که به زمین وارد می شود و خستگی آن به دست ها منتقل می باشد. اگر توانایی بدنی مناسبی ندارید بهتر است این نوع استفاده کنید.


خرید عصای کوهنوردی از دیجی کالا


دو مدل اصلی باتوم های کوهنوردی

تکی: این مدل عصای کوهنوردی به صورت تکی فروخته می شود و معمولا دارای قابلیت تنظیم ارتفاع می باشند. برخی از آنها از فنر های آنتی شک بهره می برند و برخی نیز یک دوربین کوچک دارند که می توان از آن به عنوان مونو پاد استفاده کرد. این مدل بیشتر برای مسیر های صاف و مسطح و گردشگری و سفر استفاده می شود.

جفتی: این باتوم ها به صورت دوتایی فروخته می شوند و در هنگام کوهنوردی و صعود های طولانی وزن را از روی زانو ها به شدت کاهش می دهند. بیشتر آنها قابلیت تنظیم ارتفاع دارند و برخی از آنها نیز قابلیت آنتی شک دارند. این مدل به صورت تناوبی استفاده می شود و باعث افزایش تعادل شما می شوند. بیشتر مناسب مسیر های سخت تر و حرفه ای تر است و اگر به کوهنوردی علاقه دارید و آن را دنبال می کنید بی شک این مدل برای شما بهتر است.

اجزای مختلف عصای کوهنوردی
اجزای باتوم کوهنوردی (عصای کوهنوردی)

بدنه: بدنه شامل سه قسمت می شود. دسته باتون، بند و بدنه اصلی که هر کدام را شرح می دهیم. دسته باتون جهت استفاده از عصای کوهنوردی آن را در دست می گیرند و معمولا از جنس پلاستیک ساخته می شود. بدنه اصلی باتوم ها از آلیاژ آلومینیوم، تیتانیوم، آلیاژ فولاد، الیاف کربن معمولا ساخته می شود.

سیستم قفل: این قسمت عصای کوهنوردی وظیفه تنظیم ارتفاع آن را به عهده دارد. با چرخاندن آن به طرف چپ باز می شود و با چرخاندن آن به طرف راست بسته می شود.

گل باتوم: قطعه ای پلاستیکی است و باعث می شود تا باتون شما در داخل برف و گل و شن فرو نرود.

سخمه: این قسمت معمولا از یک الماسه یا تنگستن تشکیل می شود که بتواند به راحتی در زمین فرو برود. با فرو رفتن آن به داخل زمین در آن گیر می کند و از لغزش باتوم جلوگیری می کند و باعث تسهیل در استفاده از آن و امنیت بیشتر می شود.

محافظ سخمه: این بخش مخصوص وقتی است که شما از عصای کوهنوردی استفاده نمی کنید. شما با نصب محافظ سخمه باعث می شود تا باتون شما به کسی یا جایی آسیب نزند و کاملا بی خطر باشد.

 نکاتی که باید هنگام خرید عصای کوهنوردی به آن دقت کنید


خرید عصای کوهنوردی از دیجی کالا


نکاتی که باید در هنگام خرید عصای کوهنوردی به آن دقت کنیم:

تنظیم ارتفاع: شاید تا الان فهمیده باشید که قابلیت تنظیم ارتفاع بسیار در هنگام خرید مهم است و باید به آن بسیار دقت کرد. عصا های کوهنوردی معمولا دارای ۲ نوع حالت تنظیم ارتفاع هستند. یکی ضامنی و دیگری پیچی.

تغییر اندازه در عصای کوهنوردی معمولا در دو یا سه مرحله انجام می شود. به این صورت که شما با باز کردن ضامن عصا یا پیچش بدن می تواند اندازه باتون را کم و زیاد کنید.

در مدل های ضامنی شما باید برای تنظیم اندازه آن ضامنی که در کنار عصا وجود دارد را باز کنید و آن را به سمت انتهای عصا بکشید تا بتوانید ارتفاع عصا را کم و زیاد کنید. اما در مدل هایی که پیچشی هستند شما می توانید با پیچش بدنه عصا و حرکت دادن آن به سمت پایین و بالا ارتفاع عصا را کم و زیاد کنید.

قابلیت آنتی شوک: سیستم آنتی شوک در عصا های کوهنوردی به این صورت کار می کند که فنری در داخل قسمت داخلی دسته قرار دارد که فشاری را که به پا و قوزک وارد می شود را به دست ها منتقل می کند. این سیستم موافقان و مخالفان بسیاری دارد. موافقان آن می گویند که این سیستم فشار را به پاها کمتر کرده و بخشی از آن را به دست ها منتقل می کند و باعث راحتی و حفظ انرژی بیشتر است. اما مخالفان آن می گویند که درست است که فشار را از روی پاها کم می کند اما فشار بیشتری را به دست ها وارد می کند. همچنین در زمین هایی که ارتفاع آن زیاد است یا زمین سخت است این قابلیت می تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد. بنابراین این موضوع بیشتر به خودتان بر می گردد که کدام مدل را انتخاب کنید.

جنس بدنه: در وسایل ورزشی و کوهنوردی جنس مواد به کار رفته در محصول بسیار اهمیت دارد. عصای کوهنوردی نیز از این قضیه مستثنی نیست. جنس بدنه باید از موادی باشد که علاوه بر استحکام بالا وزن سبکی داشته باشد. به همین دلیل عمدتا در ساخت عصای کوهنوردی از آلومینیوم یا کربن استفاده می شود که هر دوی این ویژگی ها را دارا می باشند.

جنس بدنه عصای کوهنوردی

جنس بدنه معمولا از آلیاژ فولاد: سنگین و بسیار مقاوم، آلیاژ آلومینیوم: سبک و مقاومت کم، تیتانیوم: سبک و بسیار مقاوم، کربن: بسیار سبک و بسیار مقاوم است.

دسته باتوم کوهنوردی: دسته عصای کوهنوردی به دو مدل تقسیم می شوند. یکی صاف است و دیگری شبیه دسته عصاهای چوبی است. نمی توان گفت که شکل دسته تاثیری بر راحتی شما ندارد اما در تعیین اینکه راحت است یا نه شما تصمیم گیرنده هستید و این موضوع بیشتر به نظر شما بستگی دارد. بیشتر سعی کنید در هنگم خرید دسته به جنس آن توجه کنید. جنس دسته باید به صورتی باشد که بسیار نرم و خوش دست باشد و باعث شود دست زیاد عرق نکند. همچنین باید به صورتی باشد که وقتی دست عرق کرد عصا از دست لیز نخورد. جنس هایی مانند چوب گنبه و فوم به علت نرمی و راحتی و لیز نخوردن، بیشتر در ساخت دسته های عصای کوهنوردی استفاده می شوند.

گل عصا: گل عصا که با نام هایی مانند گل برف و گل یخ نیز شناخته می شود یکی از قسمت های مهم در عصای کوهنوردی است. این قطعه از فرو رفتن باتوم شما در زمین های برفی و شنی جلوگیری گیری می کنند. همچنین این قطعه از فرو رفتن ناگهانی عصا به شکاف و درز های میان یخ و سنگ نیز جلوگیری می کند و باعث می شود تعادل فرد خیلی بیشتر حفظ شود. این قطعه معمولا قابلیت جدا شدن نیز دارد.

سخمه: سخمه قسمتی نوک تیز در انتهای عصا است. این قسمت باعث می شود تا شما بر روی زمین های یخی و برفی سر نخورید همچنین باعث ایجاد تعادل بهتر و امنیت بیشتر کوهنورد نیز می شود.استفاده درست از عصای کوهنوردی

معتبر ترین برند ها برای خرید باتوم

برند هایی مانند Black Diamond که جز معتبرترین ها است و بیشتر مدل های جفتی است و سیستم قفل بسیار راحتی نیز دارد. برند های دیگری نظیر هفت گوهر نیز بسیار نام آشنا مخصوصا برای کوهنورد های ایران است. برند هایی نظیر arakan ، کمپسور نیز جز برند های معتبر به حساب می آیند.

توجه: سعی کنید هنگام خرید از فروشگاه معتبری خرید کنید چونکه در صورت تقلبی بودن این محصول می تواند ضررات جانی و بدنی بسیار بدی برایتان به همراه داشته باشد.


خرید عصای کوهنوردی از دیجی کالا


در ادامه با چند مدل از بهترین عصاهای کوهنوردی آشنا خواهید شد:

عصای کوهنوردی هاویانگ مدل A2

عصای کوهنوردی هاویانگ مدل A2

عصای کوهنوردی مدل «Haoyang» می‌تواند بهترین گزینه برای کوهنوردان مبتدی و حرفه‌ای باشد. یکی از دلایل اصلی استفاده از این ابزار، کاهش فشارهای وارده از سطح به‌دست‌و‌پا، حفظ انرژی بدن هنگام پیمودن مسیر و تشخیص موانع موجود در مسیر است. جنس دسته‌ آن از پلاستیک مرغوب بوده و در استفاده‌ طولانی‌مدت نیز مقاومت و دوام بالایی دارد. در ابتدای این عصا، دسته‌ای به شکل ارگونومیک طراحی شده‌ است که موجب راحتی بیشتر شده و از ایجاد خستگی مفرط جلوگیری می‌کند، همچنین جنس بدنه‌ عصا از آلومینیوم است. این عصا دارای سخمه است و از جنس سختی به نام کاربید ساخته شده است که در پیمودن سطوح یخی و سنگی نقش دارد. این مدل در دو مرحله، امکان کوچک یا بزرگ‌شدن دارد که برای هر سنی مناسب خواهد بود. باید متذکر شد که این ابزار آنتی‌شوک نیز دارد؛ به این صورت که درون عصا فنری کار گذاشته شده‌ است و فشاری را که به پا وارد می‌شود، به سمت دست وارد می‌کند و آسیب‌های وارده از سطوح سنگ و کلوخی را کاهش می‌دهد.


بیش از ۶۰ نفر از خریداران این محصول را پیشنهاد داده‌اند

🛒 خرید از ارزانترین فروشنده


عصای کوهنوردی مدل ATISH

عصای کوهنوردی مدل ATISH بسته ۲ عددی

ویژگی های محصول:

 • جنس دسته:پلاستیک
 • ضربه گیر:ندارد
 • یخ شکن:دارد
 • تعداد:جفت
 • قابلیت تنظیم:دو مرحله‌ای

بیش از ۲۰ نفر از خریداران این محصول را پیشنهاد داده‌اند

🛒 خرید از ارزانترین فروشنده


 عصای کوهنوردی بوبودا
عصای کوهنوردی بوبودا
مشخصات محصول:
 • وزن: ۳۱۶ گرم
 • سایز: بزرگ
 • کمترین ارتفاع: ۵۰
 • بیشترین ارتفاع: ۱۲۰
 • جنس دسته: پلاستیک
 • توضیحات دسته: دسته از نوع پلاستیک فشرده متناسب کف دست به همراه قسمت اسفنجی برای راحتی استفاده می باشد
 • جنس بدنه: آلومینیوم
 • ضربه گیر: دارد
 • یخ شکن: دارد
 • تعداد: یک عدد

🛒 خرید از ارزانترین فروشنده