جامع ترین راهنمای خرید کولر گازی برای روز های گرم تابستان

کولر گازی یکی از مناسب ترین سیستم های سرمایشی است که می تواند در زمان بسیار کوتاهی بزرگترین محیط ها را در گرم ترین شرایط خنک کند. اما هنگام خرید کولر گازی مانند هر وسیله دیگری باید به نکات خاصی توجه داشته باشید تا بتوانید خریدی مناسب و ایده آل داشته باشید. در این بخش از سایت چی بخرید قصد داریم جامع ترین راهنمای خرید کولر گازی را در اختیار شما قرار دهیم تا به شما کمک کنیم مناسب ترین کولر را برای منزل یا محیط کارتان انتخاب کنید.

راهنمای خرید کولر گازی


خرید کولر گازی از دیجی کالا


راهنمای خرید کولر گازی :

 

توجه به قابل حمل یا ثابت بودن کولر :

یکی از مهم ترین فاکتورها در راهنمای خرید کولر گازی، توجه به این مساله است که کولر گازی قابل حمل است یا خیر؟ کولرهای گازی قابل حمل سایزی کوچکتر نسبت به دیگر کولرها داشته و روی زمین قرار می گیرند. این نوع از کولر گازی دارای چرخ در قسمت های پایینی خود هستند بنابراین می توان آن را به راحتی در هر مکان جابجا کرد. این کولر را می توانید در اتاق خواب یا سالن پذیرایی خود و نزدیک پنجره و بالکن قرار دهید. در این صورت کولر هوای گرم را مکیده و به بیرون خارج کرده و هوای خنک تولید شده را به محیط داخل وارد می کند. در صورتی که قصد دارید کولر گازی بخرید به این نکته توجه کنید که قصد دارید کولر قابل حمل داشته باشید یا آن را در مکانی ثابت نصب کنید.

 

نحوه نصب کولر گازی:

از دیگر فاکتورها در راهنمای خرید کولر گازی توجه به نحوه نصب آن است. کولرهای گازی به صورت پنجره ای و دیواری نصب می شوند. کولر گازی پنجره ای در داخل قاب پنجره قرار گرفته و نصف آن داخل خانه و نصف دیگر آن بیرون از آن قرار دارد. این نوع کولر هوای گرم مکیده شده را به بیرون فرستاده و هوای خنک از بیرون را به داخل وارد می کند. کولر گازی دیواری نیز مشابه به نوع پنجره ای اما روی دیوار نصب می شود. به این معنا که نصف کولر گازی داخل خانه و نصف آن بیرون قرار دارد. کمپرسور در بخش بیرونی قرار گرفته و هوای سرد تولید می کند. بخش داخلی نیز هوای گرم داخلی را مکیده و به محیط بیرون می فرستد. این نوع از کولر گازی یکی از کم صدا ترین کولرهای گازی است که می توانید برای منزل و یا محیط کاری خود انتخاب کنید. قبل از خرید کولر گازی به این نکته توجه کنید که می خواهید کولر گازی را در چه مکانی نصب کرده و سپس اقدام به خرید کنید.

راهنمای خرید کولر گازی

تک کاره یا دو کاره بودن:

یکی دیگر از فاکتورها در راهنمای خرید کولر گازی توجه به سرمایشی و یا گرمایشی بودن کولر است. کولرهای گازی در دو نوع دو کاره و تک کاره طراحی و ساخته شده اند. کولرهای گازی تک کاره تنها توانایی تولید سرما دارند و شما تنها می توانید در روزهای گرم برای خنک کردن محیط از آن استفاده کنید. در صورتی که در شهرهای گرمسیری و جنوبی زندگی می کنید و نیازی به سیستم های گرمایشی در زمستان ندارید، خرید کولرهای گازی تک کاره انتخاب مناسب تر و اقتصادی تر برای شما است. اما مدل های دیگر کولر گازی در نوع دو کاره طراحی شده که توانایی تولید گرما را نیز دارند. از این کولرهای گازی می توانید در زمستان و یا پاییز هم استفاده کرده و محیط را با استفاده از آن گرم کنید.

 

زمان خرید:

فاکتور دیگر در راهنمای خرید کولر گازی که بهتر است به آن توجه کنید زمان خرید کولر است. بسیاری از افراد خرید کولر را معمولا به روزهای اول بهار و یا تابستان موکول می کنند. در این زمان ها معمولا کولرها گران تر هستند و شما نمی توانید از تخفیفات ویژه استفاده کنید. از طرفی در این زمان ها که معمولا زمان اوج خرید و فروش است ممکن است مجبور شوید چند روز صبر کنید تا نصاب های مجاز بتوانند برای نصب کولر شما به محل زندگی یا کار شما بیایند. بنابراین مناسب ترین زمان برای خرید کولرهای گازی پاییز و زمستان است. در این زمان ها معمولا برندها و شرکت ها جشنواره های خاصی برای خرید کولر برگزار کرده و شما می توانید برای خرید کولر از تخفیفات ویژه بهره مند شوید.

 

توجه به نوع موتور:

فاکتور مهم دیگر در راهنمای خرید کولر گازی توجه به نوع موتور به کار رفته در کولر است. نوع موتور تا حد زیادی کارایی و کیفیت کار کولر را تعیین می کند لذا حتما قبل از خرید حتما راجع به نوع موتورها و ویژگی هایشان اطلاع کسب کنید. موتورهای معمولی به کار رفته در کولرهای گازی نوع قدیمی کولر است که در دو حالت خاموش و روشن کار می کند. در واقع در زمان روشن بودن کولر، موتور با تمام قدرت خود کار کرده و در زمانی که خاموش است موتور نیز خاموش می شود. این مساله باعث افزایش میزان استهلاک کولر، کاهش طول عمر و افزایش میزان مصرف آن می شود. البته این نوع از کولرهای گازی معمولا قیمتی کم تر نسبت به نوع دیگر دارد. موتور اینورتر نوع دیگری از موتورها است که در کولرهای گازی به کار می رود. موتور به کار رفته در این حالت برای به جای خاموش و روشن شدن های متوالی از تغییر دور موتور برای تنظیم دما استفاده می کند. این نوع موتور میزان برق مصرفی را تا ۷۰ درصد کاهش می دهد. سرعت کمپرسور در این حالت با توجه به نیاز افزایش و کاهش پیدا کرده و کولر حین کار صدای کمتری نیز تولید می کند. بنابراین حتما حین خرید کولر گازی به نوع کمپرسور به کار رفته در آن توجه کنید.

راهنمای خرید کولر گازی

برند کولر گازی:

کولرهای گازی همانند سایر وسایل برقی دیگر برندهای مختلفی در بازار موجود هستند. برندهای داخلی و خارجی با قیمت های متفاوتی وجود داشته که می توانید از بین آن ها مدل و برند مورد نظر خودتان را انتخاب کنید. به این نکته توجه داشته باشید که شاید برای خرید برندهای معتبر و با کیفیت هزینه بیشتری پرداخت کنید اما در این صورت مطمئن خواهید بود که کولر تا سال ها برای شما کار خواهد کرد. در صورت خرید برند بی کیفیت با قیمت پایین تر شاید در نگاه اول فکر کنید که سود کرده اید اما تنها بعد از مدتی استفاده کولر احتیاج به تعمیر و یا تعویض پیدا می کند. بنابراین شما مجبور خواهید شد مدتی بعد هزینه بیشتری پرداخت کنید. بنابراین تا حد ممکن سعی کنید کیفیت را فدای قیمت نکنید.


خرید کولر گازی از دیجی کالا


میزان مصرف انرژی:

میزان مصرف انرژی یکی دیگر از فاکتورهای مهم در راهنمای خرید کولر گازی است که حتما حین خرید باید به آن توجه کنید. شاید تا سال ها پیش  استفاده از کولرهای گازی با موتور معمولی باعث مصرف زیاد انرژی و بالا رفتن هزینه های انرژی پرداختی انرژی می شده است. اما کولرهای گازی جدید به خصوص مدل هایی که در آن ها از موتور اینورتر استفاده شده است مصرف انرژی بسیار پایینی دارند. از آنجا که شما کولرهای گازی را در تابستان احتمالا به طور شبانه روزی روشن نگه می دارید، خرید یک کولر با رده انرژی پایین باعث افزایش مصرف برق ماهیانه شما می شود. بنابراین هنگام خرید کولر گازی حتما به برچسب انرژی آن توجه کنید.

راهنمای خرید کولر گازی

ظرفیت کولر گازی:

فاکتور مهم دیگر در راهنمای خرید کولر گازی توجه به ظرفیت آن است. ظرفیت در واقع میزان توان کولر برای تولید سرمایش را نشان می دهد و هرچه این میزان بیشتر باشد می تواند محیط های بزرگتری را خنک کند. ظرفیت در کولرهای گازی معمولا با واحد بی یو تی نشان داده می شود. شاید فکر کنید هرچه کولر گازی با ظرفیت بالاتر انتخاب کنید خرید بهتری دارید، اما باید کولری یا ظرفیت متناسب با محل زندگی و کار خود انتخاب کنید. خرید کولر گازی با ظرفیت بیش از نیاز باعث هدر رفتن انرژی شده و خرید کولر با ظرفیت کم تر باعث می شود محیط به اندازه مطلوب خنک نشود. هنگام خرید کولر گازی و انتخاب ظرفیت آن به نکات مختلفی توجه کنید. مهم ترین این مسائل شامل موارد زیر است:

  • به تعداد، ابعاد پنجره ها، دو جداری یا معمولی بودن آن ها و همچنین شمالی یا جنوبی بودن توجه کنید.
  • به عایق بودن و یا نبودن سقف، دیوارها و کف خانه توجه کنید.
  • ماهیت مکانی که کولر در آن ها نصب می شود برای مثال محیط زندگی یا کاری و یا آشپزخانه، اتاق خواب، پذیرایی و غیره
  • آب و هوای محیطی که در آن زندگی می کنید. بدون شک اگر در شهرهای جنوبی زندگی می کنید به نسبت شهرهای شمالی یا غربی باید کولر گازی با ظرفیت بالاتری انتخاب کنید.
  • حتما به تعداد افرادی که در محیط مورد نظر سکونت دارند نیز توجه کنید.

برای مثال برای یک اتاق خواب نیاز به یک کولر گازی با ظرفیت حدود ۲۵۰۰ واتی دارد و برای خنک کردن محیط بزرگتری مانند سالن پذیرایی نیاز به کولری با ظرفیت حدود ۶ هزار وات دارید. در حالت کلی می توان گفت هر ۴۵ متر مربع فضا نیاز به ۵ هزار بی یو تی دارد. البته به این نکته نیز توجه داشته باشید که بهتر است بعد از تخمین ظرفیت مورد نیاز محل زندگی و یا محل کارتان کولری با ظرفیت کمی بیشتر انتخاب کنید.

 

اندازه:

یکی دیگر از فاکتورهای مهم در راهنمای خرید کولر گازی به سایز و اندازه آن نیز توجه نشان دهید. اگر شما در آپارتمانی کوچک زندگی می کنید بدون شک خرید یک کولر گازی با سایز بزرگ انتخابی نه چندان خوشایند برای شما باشد. همه ما دوست داریم محیط زندگی شیک، زیبا و متناسب داشته باشیم، بنابراین حتما هنگام خرید کولر گازی سایز آن را نسبت به محل نصب و محیط زندگی خود سنجیده و سپس انتخاب کنید.

راهنمای خرید کولر گازی

پرتاب باد:

از دیگر فاکتورهای اساسی در راهنمای خرید کولر گازی که افراد کمی به آن توجه می کنند، میزان و قدرت پرتاب باد کولر است. پرتاب باد به این معنا است که کولر می تواند باد را تا چه فاصله ای از خود پرتاب کند. مسلما هرچه این مقدار بیشتر باشد، قدرت کولر بیشتر بوده و می تواند محیط بزرگتری را پوشش دهد. برای مثال کولر گازی با پرتاب باد ده متر می تواند تا ده متر هوای خنک را به صورت یکپارچه پرتاب کرده و هوا را خنک کند.

 

میزان صدای کولر:

از دیگر فاکتورهای مهم در راهنمای خرید کولر گازی بدون شک توجه به میزان صدای تولیدی آن حین کار است. بدون شک هیچ کسی دوست ندارد زمانی که می خواهد چند ساعتی استراحت کرده و یا بخوابد، صدایی بلند آرامش او را به هم زده و باعث سر درد شود. میزان صدای تولیدی کولر و دیگر وسایل برقی با واحد دی بی بیان می شود و هرچه این میزان کم تر باشد یعنی کولر صدای کم تری تولید می کند. حتما سعی کنید قبل از خرید کولر گازی نویز تولیدی چند مدل را با یکدیگر مقایسه کرده تا بتوانید آرام ترین و مناسب ترین کولر را انتخاب کنید.

راهنمای خرید کولر گازی

گارانتی و خدمات پس از فروش:

فاکتور دیگر در لیست راهنمای خرید کولر گازی توجه به این مساله است که کولر با گارانتی و یا بدون گارانتی بخریم؟ مطمئنا حین خرید مدل ها و برند های مختلفی به شما پیشنهاد می شود که برخی از آن ها دارای گارانتی و خدمات پس از فروش بوده و برخی دیگر بدون گارانتی هستند. توجه داشته باشید که درست که اجناس بدون گارانتی معمولا با قیمتی پایین تر به فروش می رسند اما شما نمی توانید نسبت به اصل بودن آن ها مطمئن باشید. در صورتی که کولر یا هر وسیله برقی دیگری را همراه با گارانتی تهیه کنید هم از اورجینال و اصل بودن آن اطمینان دارید و هم می توانید در صورت بروز مشکلی از سرویس ها و خدمات پس از فروش استفاده کنید.

 

امکانات جانبی:

کولرهای گازی در برندها و مدل های مختلفی ساخته شده که هر کدام ویژگی ها و امکانات خاصی را در اختیار خریداران خود قرار می دهند. برای مثال در بسیاری از کولرهای گازی تکنولوژی تشخیص تعداد افراد و مکان قرار گیری آن ها، حالت خواب، تصفیه هوا، فیلترهای بو گیر، ریموت کنترل، تایمر، قابلیت حذف رطوبت و غیره به کار رفته است. هر کدام از این ویژگی ها باعث کاربردی تر شدن کولر شده و استفاده از آن را راحت تر می کند. بنابراین حتما هنگام خرید کولر گازی به این نکات نیز توجه نشان دهید.


خرید کولر گازی از دیجی کالا


جامع ترین راهنمای خرید کولر گازی برای روز های گرم تابستان
رای دادن به این مطلب

منبع چی بخرید