راهنمای خرید جهیزیه برای زوج های جوان(خرید جهیزیه مقرون به صرفه)

فهرست مطالب پنهان کن

خرید جهیزیه یکی از مهم ترین کارهایی است که هر دختر خانمی برای رفتن به خانه بخت خود انجام می دهد. همه خانم ها دوست دارند که جهیزیه ای کامل، زیبا و با کیفیت عالی داشته باشند. اما آیا انجام این کار با هر هزینه محدودی ممکن است؟ برای آن که رو راست به شما جواب داده باشیم باید بدانید اگر پول هنگفتی در اختیارتان نباشد نمی توانید جهیزیه رویایی خود را تهیه کنید! شما باید مهم ترین نکات را در راهنمای خرید جهیزیه بدانید تا بتوانید با هزینه ای که در دسترس دارید، بهترین وسایل را برای خود تهیه کنید. باید بدانید چه اقلامی ضروری و چه اقلامی غیر ضروری هستند. باید بدانید که کدام وسیله کیفیت عالی باید داشته باشد و کدام وسیله را می توانید با کیفیتی متوسط و قیمتی مناسب تر تهیه کنید.

اگر شما نیز قصد خرید وسیله برای خود و یا دختر خانم تان را دارید، با ما همراه شوید تا جامع ترین راهنمای خرید جهیزیه را در اختیار شما قرار دهیم.

خرید جهیزیه

راهنمای خرید جهیزیه:

قبل از آنکه نکات راهنمای خرید جهیزیه را با شما به اشتراک بگذاریم، بهتر است این نکات را به موارد عمومی یا کلی و موارد جزئی تقسیم بندی کنیم. برای مثال در موارد عمومی راهنمای خرید جهیزیه شما به این نکات توجه می کنید که اندازه خانه شما چقدر است؟ چه سبک از دکوراسیون را دوست دارید؟ به دنبال ست کردن رنگ ها و مدل ها هستید و یا این مساله چندان برایتان اهمیتی ندارد؟ سپس در موارد جزئی راهنمای خرید جهیزیه به این سوالات پاسخ می دهیم که اقلام ضروری و غیر ضروری کدامند؟ برای هرکدام از این اقلام به چه نکات و ویژگی هایی توجه کنیم. بنابراین مطمئن باشید با خواندن این متن تمامی سوال ها و ابهام های شما راجع به خرید جهیزیه برطرف خواهد شد.

 

مهم ترین موارد کلی در راهنمای خرید جهیزیه:

همانطور که در بالا نیز اشاره شد در این بخش موارد کلی و عمومی راهنمای خرید جهیزیه را به شما یادآوری می کنیم. این موارد شامل نکات زیر می باشد.

 

خرید یک جا و یا جداگانه وسایل:

یکی از سوال هایی که ممکن است در راهنمای خرید جهیزیه با آن روبه رو شوید آن است که خرید یک جا وسایل برای شما به صرفه خواهد بود و یا خرید جداگانه وسایل. این مساله تا حد زیادی به زمانی که شما برای خرید دارید بستگی دارد. در صورتی که چند ماه بین نامزدی و زمان ازدواج شما فاصله باشد شما می توانید به تدریج وسایل مورد نیازتان را لیست گرفته و آن ها را تکه تکه خریداری کنید.

البته به این مساله نیز توجه داشته باشید که برندهای مخصوص و فروشگاه های خاصی شرایط ویژه ای برای فروش جهیزیه در اختیار نو عروسان قرار می دهند. این شرایط معمولا دارای تخفیف های ویژه و خرید های اقساطی است که می تواند یک انتخاب ایده آل و مناسب برای نوعروسان به شمار رود.راهنمای خرید جهیزیه

خرید اقساطی و یا نقد؟

سوال دومی که در راهنمای خرید جهیزیه به آن پرداخته می شود آن است که خرید را به صورت نقدی و یا قسطی انجام دهیم؟ جالب است بدانید که متخصصان اقتصاد خرید نقدی را یکی از روش های اقتصادی دانسته و آن را به خرید اقساطی ترجیح می دهند.

اما در مورد خرید جهیزیه مساله کمی متفاوت است. از آن جا که شما هنگام خرید جهیزیه وسایل مختلف برقی، لوازم آشپزخانه، فرش و غیره را دارید، خرید تمامی وسایل ممکن است برای شما چندان راحت نباشد. در این موارد بهتر است خرید های جزئی تر مانند خرید لوازم آشپزخانه را به صورت نقد خریداری کنید.

برای خرید وسایل دیگر می توانید آن ها را به صورت یک جا و از یک فروشگاه خریداری کرده و هزینه نسبتا بالای آن را به صورت اقساط پرداخت کنید. البته خرید اقساطی در صورتی است که توانایی خرید نقدی وسایل را نداشته باشید. اگر خرید نقدی برایتان ممکن است پیشنهاد راهنمای خرید جهیزیه خرید وسایل به صورت نقدی است.

 

خرید کدام وسایل برعهده خانواده داماد است؟

مساله دیگری که در راهنمای خرید جهیزیه مورد بررسی قرار می گیرد این است که آیا خرید تمامی وسایل جهیزیه بر عهده عروس است؟ خوب پاسخ به این مساله شهر به شهر و یا حتی خانواده به خانواده متفاوت است! در بعضی از شهرها و فرهنگ ها خرید جهیزیه به طور کامل بر عهده خانواده عروس است، در شهرها و فرهنگ های دیگر چند عدد از اقلام اساسی مانند یخچال، گاز و تلویزیون را داماد تهیه می کند، در فرهنگ های دیگر داماد وسایل سبک تر مانند سرویس خواب را خریداری می کند. بنابراین این سوال پاسخ واحدی نداشته و متناسب با شهر و فرهنگ خانواده ها متفاوت است.کدام خرید جهیزیه بر عهده داماد است

برای خرید جهیزیه از چه وسایلی شروع کنیم؟

سوال دیگری که در جامع ترین راهنمای خرید جهیزیه شاید برای شما نیز پیش بیاید این سوال است که در میان حجم انبوه وسایل مورد نیاز اولویت های خرید را چگونه تقسیم بندی کنید؟ پاسخ به این سوال نیز جواب کلی ندارد. همانطور که در بالا نیز اشاره شد ممکن است شما ماه ها برای خرید فرصت داشته باشید و به مرور هر وسیله با قیمت مناسب و کیفیت مطلوب را دیدید برای خود تهیه کنید.

اما در صورتی که زمان شما محدود است بهتر است خرید خود را از وسایل بزرگ تر و گران تر مانند یخچال، گاز، ماشین لباسشویی و غیره شروع کنید. بعد از تکمیل این موارد می توانید سراغ موارد ریزتر مانند وسایل آشپزخانه، زیر تلویزیونی، فرش و غیره بروید. خرید سرویس خواب و مبلمان معمولا در مرحله آخر انجام می شود. البته تمامی این موارد به سلیقه و اولویت های شما بر می گردد.

 

آیا وسایل تزئینی و کم استفاده باید خریداری شود؟

سوال دیگر در راهنمای خرید جهیزیه این مساله است که آیا وسایل غیر ضروری و تزئینی را از همان ابتدا خریداری کنیم یا خیر؟ خوب پاسخ به این سوال تا حد زیادی به میزان بودجه شما بستگی دارد. اگر محدودیتی برای خرید ندارید می توانید هر وسیله غیر ضروری و تزئینی که دوست دارید برای خانه خودتان بخرید!

اما اگر بودجه شما محدود است و باید کمی قبل از خرید حساب و کتاب کنید بهتر است خرید وسایل غیر ضروری را کمی فاکتور بگیرید. برای مثال ماشین ظرفشویی یکی از وسایل غیر ضروری در خرید جهیزیه است که ممکن است بعد از ازدواج تا ماه ها از آن استفاده نکنید.

در صورتی که بودجه شما محدود است بهتر است خرید این کالا را به زمان دیگری موکول کنید. وسایل تزئینی نیز قطعا مواردی است که باید به خانه خودتان ببرید. اما در خرید آن ها افراط نکنید. این وسایل را نیز می توانید به مرور بعد از چیدن وسایل در خانه تان خریداری کنید.برای خرید جهیزیه از چه وسایلی شروع کنیم؟

خرید به سبک مدرن یا کلاسیک؟

شاید قبل از خرید جهیزیه این سوال برای شما پیش بیاید که به دنبال یک دکوراسیون فانتزی و مدرن باشید و یا چیدمان کلاسیک و قدیمی را ترجیح می دهید. خوب مساله باز هم به سلیقه شخصی شما باز می گردد اما راهنمای خرید جهیزیه این مساله را با متراژ منزل شما بررسی می کند.

در صورتی که خانه شما متراژی بالا دارد به طوری که شما می توانید چند دست مبلمان داخل  آن قرار دهید، در صورت علاقه تان می توانید از دکوراسیون کلاسیک استفاده کنید. اما در صورتی که منزل شما فضای چندان بزرگی نداشته و شما تنها می توانید از یک دست مبلمان و وسایل محدود استفاده کنید، دکوراسیون به سبک مدرن و فانتزی می تواند یک انتخاب مناسب تری برای خرید وسایل جهیزیه شما باشد. در واقع خرید یک دست مبلمان راحتی رنگی که آن را با فرش و یا پرده ست کرده اید می تواند فضای زیباتری به آپارتمان کوچک شما بدهد.

 

از چه رنگ های برای خرید وسایل جهیزیه استفاده کنیم؟

سوال دیگر در راهنمای خرید جهیزیه توجه به این نکته است که در خرید وسایل جهیزیه از چه رنگ هایی استفاده کنیم؟ آیا تمامی رنگ های به کار رفته در وسایل از جمله لوازم آشپزخانه تا مبلمان و سرویس خواب باید با یکدیگر سنخیت رنگی داشته باشند. ست کردن رنگ ها می تواند به خانه شما ظاهری بسیار زیبا بدهد اما وسواس زیادی نیز راجع به آن به خرج ندهید.

بهتر است قبل از خرید وسایل رنگ های آن را از قبل برای خود در نظر بگیرید، بدانید چه رنگ هایی مکمل رنگ های مورد نظرتان بوده و وسایل را طبق آن ها انتخاب کنید. برای مثال یک مبل آبی رنگ با کوسن های زرد و یک پرده دو رنگ آبی و زرد می تواند فضایی بسیار شاد و زیبا به خانه شما بدهد.

فقط حتما به این مساله توجه داشته باشید که قبل از رفتن به فروشگاه رنگ وسایل مورد نظرتان را انتخاب کنید. زیرا بدون شک بعد از رفتن به فروشگاه و مشاهده دنیای متنوع رنگ انتخاب برایتان خیلی سخت خواهد شد. انتخاب رنگ نیز کاملا بر اساس سلیقه شما خواهد بود. این که از رنگ های شاد و یا کمی تیره تر استفاده کنید یا دنبال دکوراسیون سفید یا مشکی باشید تنها و تنها به سلیقه شما بستگی دارد.از چه رنگ های برای خرید وسایل جهیزیه استفاده کنیم

توجه به متراژ خانه:

یکی دیگر از مواردی که در راهنمای خرید جهیزیه به آن پرداخته می شود، توجهد به متراژ خانه ای است که قرار است به آن نقل مکان کنید. در صورتی که هنوز منزلتان را انتخاب نکرده اید و متراژ و معماری آن را نمی دانید بهتر است به دنبال خرید وسایلی مانند مبلمان و یا وسایل تزئینی نباشید.

برای مثال ممکن است شما یک مبلمان عالی بخرید اما معماری خانه تان به شکلی باشد که نتوانید مبلمان را به شکل مناسبی در آن قرار دهید. یا ممکن است سرویس خواب شما نسبت به اتاق های منزل بزرگتر باشد و شما نتوانید آن ها را مورد استفاده قرار دهید. بنابراین حتما قبل از خرید وسایل به متراژ و معماری منزل توجه کنید و اگر هنوز منزلتان را تهیه نکرده اید می توانید تنها وسایلی مانند جاروبرقی، یخچال و غیره را خریداری کنید.

 

به دنبال خرید چه مارک هایی باشیم؟

سوال دیگری که در راهنمای خرید جهیزیه برای افراد زیادی ممکن است پیش بیاید این سوال است که دنبال خرید چه برند و مارکی باشید؟ این باور در میان افراد زیادی وجود دارد که تمامی دستگاه های برقی و لوازم آشپزخانه را باید از برندهای خارجی تهیه کنیم. اما این باور کاملا غلط است. برندهای خارجی دارای قیمت هایی بسیار بالاتر از برندهای ایرانی بوده و هر کسی توانایی خرید آن ها را ندارد.

شما می توانید وسایل مختلف را از برندهای ایرانی نیز با قیمت بسیار مناسب تر تهیه کنید. البته به این نکته مهم در جامع ترین راهنمای خرید جهیزیه توجه کنید که ممکن است تلویزیون یک برند بهترین کیفیت را داشته اما در مورد یخچال فریزر برند دیگری مناسب تر باشد. بهتر است برای خرید هر وسیله جداگانه تحقیق کرده و برند مناسب را برای آن وسیله مخصوص انتخاب کنید.دنبال خرید چه مارک هایی باشیم

تحقیق کنید اما چشم و هم چشمی هرگز!

می توانید قبل از خرید جهیزیه از اقوام و دوستان خود راجع به کیفیت کالا ها و برندهایی که دارند سوال بپرسید. پرس و جو به صورت مستقیم یکی از راحت ترین و در عین حال مطمئن ترین راه هایی است که به وسیله آن می توانید از خرید یک وسیله مطمئن شوید. اما پرس و جو شما در دام مقایسه و چشم و هم چشمی نیاندازد.

به این مساله توجه کنید که شما در اول راه قرار دارید و می توانید به مرور وسایل خانه تان را بهتر کنید. بنابراین در صورتی که بودجه کافی ندارید، نیازی نیست که به دنبال وام و یا خرید وسایل گران قیمت به شکل اقساط باشید. مطمئن باشید بعد از ورود به زندگی آنقدر هزینه های مختلف برایتان پیش می آید که آرزو می کردید کاش وسایل ارزان تری تهیه کرده بودید تا نیازی به پرداخت اقساط نداشتید! بنابراین این توصیه از راهنمای خرید جهیزیه را جدی بگیرید.

 

خرید آنلاین و یا حضوری؟

این روزها بازار خرید آنلاین حتی از خرید حضوری نیز داغ تر است. شما می توانید تمامی وسایل مورد نیازتان از کالاهای برقی تا مبلمان و وسایل آشپزخانه را به صورت آنلاین خریداری کنید. شما می توانید بدون محدودیتی مکانی و زمانی از تمامی فروشگاه های شهرهای دیگر نیز بازدید کرده تا بتوانید وسیله ای با قیمت مناسب و با کیفیت خوب تهیه کنید. البته بر اساس راهنمای خرید جهیزیه به این نکته نیز توجه داشته باشید که حتما خرید خود را از فروشگاه های معتبر و مطمئن انجام دهید.

 

نکات تخصصی در راهنمای خرید جهیزیه:

بعد از آن که نکات عمومی و کلی را در راهنمای خرید جهیزیه به شما معرفی کردیم بهتر است بدانید برای خرید هر کدام از وسایل مورد نیازتان چه نکاتی باید بدانید تا بتوانید جهیزیه مناسب و عالی تهیه کنید. برای خرید وسایل مختلف مانند سرویس آشپرخانه، فرش، پرده، وسایل برقی و غیره بهتر است نکاتی را بدانید پس با ما همراه شوید.

 

خرید فرش:

فرش یکی از اصلی ترین موارد در خرید جهیزیه است که نمی توان از آن صرف نظر کرد. شاید برایتان این سوال پیش بیاید که فرش های خود را در چه ابعادی تهیه کرده و به دنبال فرش ماشینی و یا دست بافت باشید؟ سایز فرش را بدون شک با توجه به سایز اتاق ها و پذیرایی خود باید انتخاب کنید اما سایز مرسوم برای خرید فرش های ۶ و یا ۹ متری است.

اما در جامع ترین راهنمای خرید جهیزیه بهتر است به دنبال خرید فرش دست بافت باشیم یا خرید فرش ماشینی؟ خوب باز هم همه چیز به بودجه شما برمی گردد. در صورتی که محدودیتی در هزینه ها ندارید بدون شک فرش دست بافت می تواند یک انتخاب بسیار شیک و لاکچری برای خانه جدیدتان باشد.

اما اگر هزینه و بودجه تان محدود است بهتر است قید خرید فرش دستبافت را بزنید و کمی در هزینه های خود صرفه جویی کنید. حتی شما می توانید از به جای فرش از گلیم فرش های موجود در بازار استفاده کنید. گلیم فرش ها طراحی های بسیار متنوع داشته و شما می توانید با توجه به سلیقه خود از میان آن ها مدل مورد نظر خود را انتخاب کنید.

مساله دیگر توجه به سنخیت طرح و مدل فرش با چیدمان منزلتان است. برای مثال یک فرش دست بافت با طرح سنتی در کنار مبلمان های رنگی و فانتزی یا یک فرش فانتزی با طرح مدرن در کنار مبل های استیل چندان تناسب مناسب و زیبایی نخواهد بود.


مشاهده و خرید انواع فرش


خرید فرش

انتخاب پرده:

پرده یکی دیگر از وسایل ضروری در خرید جهیزیه است که بهتر است قبل از خرید آن نکات مهمی را بدانید. قدم اول انتخاب پرده در راهنمای خرید جهیزیه آن است که رنگ غالب وسایل و دکوراسیون منزل خود را بدانید. بدانید که قرار است مبلمان، فرش و یا پرده شما قرار است در چه گروه رنگی باشد. معمولا برای داشتن چیدمانی شیک و زیبا بهتر است رنگ پرده با رنگ های قالی و یا کوسن های مبل ست باشد.

اما در کنار رنگ نکته های تخصصی دیگری نیز برای خرید پرده وجود دارد از جمله آن که برای هر اتاق چه طرح و رنگی را برای پرده انتخاب کنید. بعضی از خانم ها دوست دارند که رنگ پرده های تمامی خانه مشابه بوده اما طرح های آن ها متفاوت باشد، بعضی نیز دوست دارند که رنگ ها با هم سنخیت داشته اما مشابه نباشند. انتخاب رنگ و طرح برای آشپزخانه، سالن پذیرایی و اتاق خواب باید متناسب با کاربری و متناسب با یکدیگر باشد.

نکته دیگر آنکه در راهنمای خرید جهیزیه به دنبال پرده های کوتاه یا بلند باشیم؟ انتخاب ارتفاع پرده تا حد زیادی به ارتفاع سقف خانه بستگی دارد. در صورتی که سقف خانه تان کوتاه است برای بلند تر نشان دادن آن می توانید از پرده های بلند استفاده کرده و اگر سقف خانه تان کوتاه است می توانید از پرده های کوتاه استفاده کنید. مساله بعدی انتخاب نوع پرده ساده یا والان دار است؟

اگر هیچ ایده ای برای تناسب نوع پرده با چیدمان منزلتان ندارید، راهنمای خرید جهیزیه به شما می گوید که نوع پرده ارتباط مستقیمی با نوع دکوراسیون منزلتان دارد. تصور کنید خانه تان را با مبلمان استیل و یا مبل سلطنتی در کنار پرده هایی فانتزی و رنگی بچینید. آیا تناسبی بین چیدمان وجود دارد؟ مساله این جاست که اگر مبلمان های رنگی و مدرن را برای جهیزیه انتخاب کرده اید به دنبال پرده هایی ساده اما شیک بگردید. اما اگر مبلمانتان به سبک کلاسیک است پرده های والان دار و مجلسی می تواند انتخاب مناسب تری برای شما باشد.


مشاهده و خرید انواع پرده


سرویس آشپزخانه:

مساله دیگری که در راهنمای خرید جهیزیه به آن می پردازیم انتخاب نوع و تعداد وسایل مورد نیاز در آشپزخانه است. وسایل آشپزخانه یکی از پر کاربردترین وسایلی است که بعد از زندگی هم خودتان و هم مهمانانتان از آن ها استفاده می کنید. اما ظروف آشپزخانه را از چه جنسی و به چه تعداد خریداری کنیم؟

پیشنهاد میکنیم حتما بخوانید: سرویس پخت و پز ۱۷ پارچه نالینو مدل Alosa

یکی از ظروفی که در خرید جهیزیه حتما باید قرار بگیرد، ظروف قابلمه ها در سایز های مختلف است. شاید با خودتان فکر کنید که تا مدت ها شما تنها کافی است برای دو نفر آشپزی کنید و نیازی به خرید قابلمه های بزرگ ندارید. اما مطمئن باشید تنها یک ماه بعد از ازدواجتان متوجه این اشتباه در خرید خواهید شد. می توانید یک دست از سرویس های چند پارچه قابلمه را خریداری کنید تا خیالتان بابت پخت و پز راحت باشد.

از طرف دیگر حتما سعی کنید سرویسی که می خرید ویژگی تفلون و نچسب داشته باشد تا اگر ماه های اول آشپزیتان است چسبیدن غذا به ته ظروف چندان شما را ناراحت نکند! مساله دیگر انتخاب ظروف غذاخوری، جنس و تعداد آن ها است. معمولا در راهنمای خرید جهیزیه به شما توصیه می شود به دنبال خرید سرویس های بالای ۱۲ نفره باشید. سرویس های ۶ نفره تعداد ظروف کمی دارند و زمانی که مهمانانتان تعدادی بیش از ۶ نفر هستند، مجبور می شوید از وسایل غیر هم شکل استفاده کنید.

پیشنهاد میکنیم حتما بخوانید: سرویس قابلمه ۲۵ پارچه فورستنبرگ مدل Germany21

می توانید یک سرویس ساده آرکوپال ۶ نفره برای استفاده روزمره و یک سرویس ۱۲ نفره چینی برای مهمانی هایتان بخرید. ست چاقو، ملاقه، قاشق و چنگال نیز از دیگر وسایلی است که حتما در جهیزیه باید قرار داده شود. بهتر است رنگ و طرحی را انتخاب کنید که با طرح و رنگ سرویس غذاخوریتان سنخیت داشته باشد. از طرفی به همان اندازه یا بیشتر حداقل این وسایل را برای ۱۸ نفر تهیه کنید.


مشاهده و خرید انواع سرویس آشپزخانه


خرید سرویس آشپزخانه

خرید سرویس خواب:

خوب در راهنمای خرید جهیزیه به بخش مهم دیگر یعنی خرید سرویس خواب می رسیم. سرویس خواب علاوه بر زیبایی از نظر راحتی و آسایش نیز بسیار مهم است پس حتما هنگام خرید به هر دو مساله در کنار یکدیگر توجه کنید. یک سرویس خواب معمولی شامل تخت خواب، پاتختی، آینه، کمد، پاف، صندلی و میز آرایش می شود. برای خرید وسایل مختلف سرویس خواب باید نکات مختلفی را در نظر بگیرید که در ادامه گام به گام آن ها را به شما معرفی می کنیم.

 

انتخاب تشک:

شما برای خرید سرویس خواب خود ممکن است بین خرید تشک های فنر دار، تشک فومی و یا تشک بادی مردد بمانید. تشک فنر دار یکی از رایج ترین انواع تشک ها بوده و هر چه تعداد فنر بیشتری داشته باشد تشک گرانتر است. تشک فومی تشکی بسیار نرم است و به صورت بدن فردی که روی آن دراز کشیده است در می آید. تشک بادی نیز می توانید با توجه به نیاز خودتان آن را تنظیم کرده و باد کنید. مهم ترین مساله انتخاب تشک بدون شک استاندارد بودن و راحتی آن است که حتما هنگام خرید به آن توجه کنید.


مشاهده و خرید انواع تشک


خرید سرویس خواب

ابعاد مناسب تخت و متعلقات:

مساله مهم دیگر در انتخاب تشک در راهنمای خرید جهیزیه، توجه به ابعاد اتاق و انتخاب سایز متناسب با آن است. برای بسیاری از افراد پیش آمده است که بعد از خرید سرویس خواب اتاقشان تنها با تخت پر شده و نتوانسته اند که وسایل دیگری مانند پاتختی و یا میز آرایش را در آن قرار دهند. حتما قبل از انتخاب سایز تمامی وسایل سرویس خواب آن را با ابعاد اتاق خوابتان سنجیده و سپس اقدام به خرید کنید. توجه داشته باشید که بعد از چیدن وسایل در اتاق باید بتوانید به راحتی در آن رفت و آمد کنید. در صورتی که فضای اتاق شما کوچک است می توانید تخت هایی را انتخاب کنید که در قسمت پایین خود کمد داشته و  میزهای آرایشی را بخرید که دراور دارند.


مشاهده انواع میز و دراور


توجه به مواد مورد استفاده برای ساخت:

مساله دیگر در راهنمای خرید جهیزیه در هنگام انتخاب سرویس خواب، توجه به جنس وسایل است. سرویس های خواب موجود در بازار معمولا از جنس های ام دی اف، فلز و ملامینه بوده و هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. در صورتی که بخواهیم این سرویس ها را از لحاظ قیمت با یکدیگر مقایسه کنیم باید بدانید که ام دی اف گران ترین جنس و فلز ارزان ترین جنس برای سرویس خواب است.خرید سرویس خواب برای جهیزیه

انتخاب رنگ:

اتاق خواب مکانی برای استراحت و آرامش شما است. بنابراین سعی کنید به دنبال رنگ هایی آرامش بخش برای وسایل آن باشید. رنگ هایی که در کنار داشتن گرما و آرامش با رنگ پرده، فرش و یا دیوار هماهنگی دارد می تواند یک انتخاب ایده آل و مناسب برای اتاق خواب شما به شمار رود.

 

خرید یخچال فریزر:

در جامع ترین راهنمای خرید جهیزیه به یکی از گران ترین و در عین حال مهم ترین وسایل در آشپزخانه یعنی یخچال فریزر می رسیم. یخچال ها در مدل ها و برندهای مختلف ایرانی و خارجی در بازار موجود است و شما با توجه به نیاز و البته بودجه خود می توانید از میان آن ها مناسب ترین مدل را برای خود انتخاب کنید.

یکی از مهم ترین موارد در خرید یخچال توجه به ظرفیت آن است. شاید با خودتان فکر کنید که شما فعلا در ابتدای راه هستید و یک یخچال کوچک هم می توانید پاسخگوی نیازهای شما باشد. اما به این نکته نیز توجه داشته باشید که شما یخچال را تنها برای یک یا دو سال نمی خرید! این وسیله در صورت داشتن کیفیت بالا می تواند تا سال ها برای شما کار کند.

بهتر است حداقل به دنبال خرید یخچالی با ظرفیت مناسب برای یک خانواده سه نفره و نه دو نفره بگردید! یخچال های موجود در بازار در مدل های ساده، ساید بای ساید و دو قلو در بازار موجود هستند که قیمت های آن ها بسیار متفاوت است. بر اساس راهنمای خرید جهیزیه اگر محدودیت هایی برای بودجه دارید، خرید یخچال ساید را فراموش کنید. این یخچال ها در کنار داشتن کارایی بالا، قیمت بسیار بیشتری نسبت به مدل های دیگر موجود در بازار دارند.

مساله دیگر انتخاب یخچال و فریزر به صورت یک دستگاه مشترک است. به هیچ وجه به دنبال خرید فریزر جدا برای آشپزخانه خود نباشید. مساله مهم دیگر برای انتخاب یخچال در راهنمای خرید جهیزیه انتخاب یخچال هایی با ویژگی بدون برفک است. تحت هیچ شرایطی تاکید می کنم تحت هیچ شرایطی حتی کمبود بودجه دنبال خرید یخچال هایی که برفک می زنند نباشید. برفک ایجاد شده در این یخچال ها به مرور هم با کارایی دستگاه اثر گذاشته و هم پاک کردن مداوم آن ها شما را خسته می کند.

هنگام خرید و انتخاب یخچال همچنین به برچسب انرژی و میزان مصرف دستگاه نیز توجه کنید. یخچال های پر مصرف شما را مجبور می کنند که آخر هر ماه هزینه زیادی بابت برق مصرفی خود پرداخت کنید.


مشاهده انواع یخچال و فریزر


خرید یخچال فریزر برای جهیزیه

خرید ماشین لباسشویی:

وسیله دیگری که در این بخش از راهنمای خرید جهیزیه راجع به آن صحبت می کنیم، ماشین لباس شویی است. اگر به دنبال خرید بهترین ماشین لباسشویی هستید پیشنهاد می کنیم حتما به نکاتی که در ادامه قصد داریم در موردش صحبت کنیم توجه کنید. اولین سوالی که برای خرید این وسیله آشپزخانه برایتان پیش خواهد آمد گنجایش و ظرفیت دستگاه است. ماشین های ظرفشویی در ابعاد و گنجایش های مختلفی موجود هستند اما مناسب ترین ظرفیت برای جهیزیه شما ماشین ظرفشویی ۵ کیلوگرمی است.

این میزان گنجایش به شما کمک می کند در کنار شست و شوی لباس هایتان در صورت نیاز پارچه های بزرگتر مانند پرده ها و ملحفه ها را نیز به وسیله آن بشویید. تکنولوژی های مختلفی در ماشین های لباسشویی جدید مورد استفاده قرار گرفته است. برای مثال ویژگی  door in door به شما این امکان را می دهد که حتی در حین کار کردن ماشین ظرفشویی به آن لباس اضافه کنید.

همچنین برنامه های مختلفی برای شست و شوی لباس های مختلف مانند لباس نوزاد، لباس های جین، لباس های ابریشمی و غیره وجود دارد که متناسب با نوع لباس دما و مواد شوینده را انتخاب می کند. ویژگی های دیگری مانند خشک کن، شست و شوی دیگ شست و شو، حالت شست و شوی دستی و غیره از دیگر ویژگی هایی است که برای کارایی بیشتر ماشین های لباسشویی به کار رفته است.

هنگام خرید این وسیله برای خود به این مساله توجه کنید که تمامی این ویژگی ها تنها برای سهولت و بالا بردن کیفیت شست و شو به کار رفته اند و وجود آن ها الزامی نیست. بنابراین طبق راهنمای خرید جهیزیه اگر بودجه شما محدود است می توانید یک ماشین لباسشویی متوسط با قیمت مناسب برای خود تهیه کنید.


مشاهده انواع ماشین لباسشویی


خرید ماشین لباسشویی برای جهیزیه

خرید اجاق گاز:

در این بخش از راهنمای خرید جهیزیه شما را با انواع اجاق گازهای موجود در بازار آشنا می کنیم تا بتوانید انتخاب ساده تر و مناسب تری داشته باشید. اجاق گازها در انواع مختلف رومیزی، توکار یا صفحه ای و مبله در بازار موجود هستند. انتخاب هر کدام از انواع اجاق گاز بیش از هر چیز به نوع معماری و فضای آشپزخانه خانه شما مربوط می شود.

اجاق گازهای رومیزی معمولا روی کابینت قرار گرفته و شما می توانید آن را با خود به راحتی جابجا کنید. اما طبق توصیه راهنمای خرید جهیزیه این نوع از اجاق گاز نمی تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. اجاق گازهای توکار و یا صفحه ای نسل جدیدی از این وسیله خانه بوده و شما می توانید آن را روی کابینت خود نصب کنید. این نوع اجاق همانند مدل رومیزی قابل جابجایی نیست.

طبق راهنمای خرید جهیزیه این مدل از اجاق گازها به دو شکل گازی و برقی موجود بوده و می توانید با توجه به نیاز خود آن ها را انتخاب کنید. اجاق گاز های مبله فردار یکی از قدیمی ترین انواع اجاق گازهای موجود در بازار است که شما می توانید آن را در هر گوشه ای از آشپزخانه خود قرار دهید. به این نکته در راهنمای خرید جهیزیه توجه کنید که حتما اجاق گازی تهیه کنید که همراه با فر باشد. شما برای پخت غذاهای مختلف و متنوع و شیرینی و کیک های مختلف حتما نیاز به فر پیدا می کنید.


مشاهده و خرید انواع اجاق گاز


خرید اجاق گاز برای جهیزیه عروس

خرید تلویزیون:

وسیله مهم دیگر در راهنمای خرید جهیزیه تلویزیون است. تلویزیون یکی از اصلی ترین وسایل سرگرمی شما در منزل به شمار می رود و به شما این امکان را می  دهد که چند ساعتی دور یکدیگر جمع شوید. یکی از مهم ترین نکات در راهنمای خرید بهترین تلویزیون برای جهیزیه دقت کردن به سایز و ابعاد تلویزیون است.

حتما تلویزیون را متناسب با ابعاد سالن پذیرایی خود انتخاب کنید. خرید یک تلویزیون بسیار بزرگ برای یک فضای کوچک و یا یک تلویزیون کوچک برای یک فضای بزرگ بدون شک ظاهری نه چندان زیبا به خانه تان می دهد. انواع مختلف تلویزیون از جمله تلویزیون های LED، LCD، OLED و QLED در بازار موجود است که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند.

اگر به دنبال کیفیتی بی نظیر هستید و قیمت برایتان مهم نیست تلویزیون های OLED و QLED می توانند انتخاب مناسبی برای شما باشند. اما اگر محدودیت در هزینه دارید می توانید از تلویزیون های LED موجود در بازار برای جهیزیه خود خریداری کنید. هنگام خرید بر اساس راهنمای خرید جهیزیه به کیفیت نمایش اچ دی، فول اچ دی و یا ۴K تلویزیون نیز توجه کنید. بدون شک کیفیت یکی از مهم ترین ویژگی های اساسی در تمامی صفحات نمایش به شمار می رود.


مشاهده و خرید انواع تلویزیون


خرید تلویزیون برای جهیزیه

خرید جاروبرقی:

جاروبرقی از دیگر وسایل اصلی در جهیزیه است که می توانید با قیمت مناسب آن را تهیه کنید. نکته مهم در راهنمای خرید جهیزیه درباره جاروبرقی این مساله است که این وسیله برقی در برندهای معروف و برندهای سطح پایین اختلاف قیمت چندان زیادی ندارند.

پیشنهاد میکنیم درباره جاروبرقی فیلیپس مدل FC9170/01 بیشتر بدانید

پس بهتر است به دنبال خرید مدلی مناسب و با کیفیت بالا برای خود باشید. جاروبرقی ها در مدل های مختلف همراه با کیسه و یا بدون کیسه موجود هستند که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. هنگام خرید و انتخاب جاروبرقی حتما به قدرت دستگاه، تعداد سری های مختلف آن، نوع دسته توجه کنید.


مشاهده و خرید انواع جاروبرقی


خرید جاروبرقی

وسایل ضروری و غیر ضروری در خرید جهیزیه:

بعد از آنکه تمامی نکات کلی و تخصصی را در راهنمای خرید جهیزیه به شما معرفی کردیم بهتر است بدانید چه وسایل دیگری ضروری و چه وسایل دیگری غیر ضروری هستند. در صورتی که مبلمان شما همراه با سرویس غذاخوری نباشد، شما می توانید در صورت کمبود هزینه از خرید سرویس غذاخوری خودداری کنید.

وسایل کوچکی مانند اتو، قوری، قندان، لیوان و دیگر وسایل مورد استفاده در آشپزخانه را نیز فراموش نکنید. اما بر اساس راهنمای خرید جهیزیه وسایلی مانند چرخ خیاطی، وسایل تزئینی مانند آینه کنسول، مایکرویو غیر ضروری بوده و شما می توانید از خرید آن ها صرف نظر کنید.

این نکته را در نظر داشته باشید که حتی اگر کامل ترین لیست را نیز برای جهیزیه خود آماده کرده باشید باز هم بعد از وارد شدن به خانه خودتان و چیدن آن ها، وسایلی مورد نیازتان می شود که اصلا به ذهنتان نیز خطور نکرده است.

 

این نکات را فراموش نکنید:

بعد از آنکه تمامی نکات اصلی در راهنمای خرید جهیزیه را خواندید، به این نکته توجه کنید که شما هنوز در اول راه هستید! وسایل خانه تان را به هیچ وجه با اقوام و دوستانی که سال ها از زندگی مشترکشان می گذرد مقایسه نکنید. شما نیز می توانید به مرور زمان وسایل بهتری برای خود تهیه کنید.

بنابراین حتما سعی کنید بر اساس بودجه خود اقدام به خرید کنید. مساله دیگر در راهنمای خرید جهیزیه آن که سعی کنید خرید های خود را از مراکز بزرگ همراه با تخفیف و یا در جشنواره های مختلف خریداری کنید. برای مثال هر ساله جشنواره های مختلفی برای مبلمان و سرویس های خواب در شهرهای مختلف برگزار می شود. شما می توانید در این جشنواره ها وسایل مورد نیاز خود را با کیفیت بالا و قیمت بسیار مناسب تر تهیه کنید.

طبق توصیه راهنمای خرید جهیزیه اگر بین زمان عقد و عروسیتان چند ماهی فاصله است می توانید بخشی از وام ازدواجتان را نیز به خرید وسایل اصلی و مهم جهیزیه اختصاص دهید. کلام آخر آنکه از دیگران مشورت بگیرید اما شما قرار است در خانه خودتان زندگی کنید. بنابراین سعی کنید وسایل آن را طبق سلیقه و نظر خودتان انتخاب کنید تا از زندگی کردن در آن لذت ببرید.

 

منبع چی بخرید