کامل ترین راهنمای خرید دوربین عکاسی

در این بخش لیست جامعی از نکات راهنمای خرید دوربین عکاسی را با شما به اشتراک می گذاریم. دوربین عکاسی یکی از وسایل جانبی بسیار پرکاربرد در زندگی است که برای ثبت لحظات شاد و شیرین زندگی خود از آن استفاده می کنیم. دوربین عکاسی در مدل ها و برندهای مختلف در بازار موجود است که قیمت های متفاوتی نیز با یکدیگر دارند. از آنجا که برای خرید حتی ارزانترین دوربین های عکاسی هزینه ی قابل توجهی پرداخت می کنیم بهتر است قبل از خرید اطلاعاتی راجع به دوربین های عکاسی به دست آوریم تا بتوانیم خریدی مناسب داشته باشیم. اگر هیچ اطلاعات خاصی راجع به دوربین های عکاسی نداشته و قصد خرید یکی از آن ها را دارید، نگران نباشید. در ادامه ما یک مجموعه کامل از نکات راهنمای خرید دوربین عکاسی در اختیار شما می گذاریم تا مانند یک عکاس حرفه ای در زمینه خرید دوربین عکاسی متخصص شوید و بتوانید با هزینه ای که در نظر دارید بهترین خرید را داشته باشید.

کامل ترین راهنمای خرید دوربین عکاسی

راهنمای خرید دوربین عکاسی :

 

توجه به مگاپیکسل دوربین عکاسی :

در تمام دوربین های عکاسی حرفه ای و غیر حرفه ای و دوربین های عکاسی گوشی های هوشمند، تعداد مگاپیکسل دوربین یکی از مهم ترین نکاتی است که باید به آن توجه کنید. مگاپیکسل در دوربین عکاسی، تعداد پیکسل هایی را نشان می دهد که عکس به وسیله آن ساخته می شود. مشخص است هرچه این عدد بزرگتر باشد، کیفیت عکس گرفته شده با دوربین عکاسی بالاتر است. بنابراین یکی از نکات مهم در راهنمای خرید دوربین عکاسی توجه به عدد مگاپیکسل در دوربین است.

توجه به نوع استفاده از دوربین عکاسی :

یکی دیگر از نکاتی که در راهنمای خرید دوربین عکاسی می گنجد، توجه به این مساله است که شما قصد دارید از دوربین عکاسی چه استفاده ای کنید. ممکن است دوربین عکاسی را برای شروع یادگیری عکاسی در حد مبتدی یا حرفه ای بخواهید، یا دنبال عکاسی آتلیه، عکاسی مدلینگ، عکاسی خانگی، طبیعت و غیره باشید. هرکدام از موارد و کاربردهای فوق دوربین های عکاسی مخصوص به خود را می طلبد که یک یا چند فاکتور مورد نیاز آن کاربرد در دوربین عکاسی مورد نظر قوی باشد. حتما با فروشنده قبل از خرید راجع به مورد استفاده خود از دوربین عکاسی صحبت کنید تا بتوانید خرید مناسب تری داشته باشید.

 

لنز دوربین عکاسی :

یکی دیگر از موارد مهم در راهنمای خرید دوربین عکاسی، توجه به لنز دوربین است. لنز دوربین تعیین می کند که شما می توانید چه فاصله های کانونی در دوربین عکاسی خود داشته باشید. فاصله های کانونی در دوربین عکاسی، میزان زاویه دید و گستره آن را تعیین می کند. باید این نکته را بدانید که لنز در دوربین های عکاسی به دو نوع قابل تعویض و چسبیده به بدنه دوربین تقسیم بندی می شوند. این مساله تاثیر چندانی بر کیفیت عکس یا فاصله کانونی ندارد، بلکه تنها تعیین می کند که شما می توانید لنز دوربین های عکاسی را از آن جدا کنید یا خیر؟ برای اینکه این مساله برایتان کاملا روشن شود که کدام لنز برای شما مناسب تر است به کاربرد دوربین عکاسی خود توجه کنید. اگر شما دوربین را فقط برای استفاده شخصی برای عکاسی از طبیعت و مهمانی های خود می خواهید بدون شک لنز غیر قابل تعویض می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد و نیازی ندارید بابت خرید دوربین با لنز قابل تعویض هزینه بیشتری پرداخت کنید. اما در صورتی که شما قصد دارید عکاسی را به صورت حرفه ای دنبال کنید و احتمال می دهید در آینده بخواهید سطح عکاسی خود را توسعه دهید، دوربین های عکاسی با لنز قابل تعویض می تواند گزینه مناسبی برای خرید باشد. بنابراین نکته مهم دیگر در راهنمای خرید دوربین عکاسی، توجه به لنز آن است.

همچنین بخوانید : بهترین لنزهای دوربین دیجیتال کدامند؟

توجه به فاصله کانونی دوربین عکاسی :

فاصله کانونی یکی دیگر از نکات مهم در راهنمای خرید دوربین عکاسی است که حتما قبل از خرید دوربین باید با آن آشنا شده و بشناسید. برخلاف تصور افراد زیادی که فاصله کانونی را با طول لنز دوربین یکی می دانند فاصله کانونی در واقع فاصله بین مرکز اپتیکی لنز تا سنسور دوربین عکاسی است که به میلی متر بیان می شود، در حالتی که فوکوس روی بی نهایت تنظیم شده باشد. در ادامه انواع فاصله های کانونی و تاثیر آن بر نوع عکاسی را به شما خواهیم گفت تا تمام اطلاعات اساسی راجع به این نکته از راهنمای خرید دوربین عکاسی را بیاموزید.

فاصله کانونی عریض :

فاصله کانونی عریض در دوربین های عکاسی فول فریم ۱۶ تا ۴۰ میلی متر و در دوربین های کراپ سنسور ۱۰ تا ۲۸ میلی متر می باشد. از ویژگی های فاصله کانونی عریض آن است که عکس گرفته شده به وسیله آن به شکل بسیار زیبایی دارای پستی و بلندی خواهد بود، به این صورت که اجسام نزدیک به دوربین بزرگتر از حد عادی و اجسام دورتر کوچکتر دیده می شوند. از این فاصله کانونی در دوربین عکاسی زمانی استفاده می شود که بخواهید حجم وسیعی از محیط را در عکس جا دهید. مانند حالتی که می خواهید از یک منظره وسیع در طبیعت عکاسی کنید.

 

فاصله کانونی نرمال:

دوربین های فول فریمی که فاصله کانونی بین ۴۰ تا ۶۵ میلی متر داشته و دوربین های کراپ سنسور با فاصله کانونی بین ۲۸ تا ۴۵ میلی متر، دوربین هایی با فاصله کانونی نرمال هستند. در فاصله کانونی نرمال شما می توانید عکس هایی بگیرید که با دید واقعی کاملا منطبق است. زاویه دید متناسبی خواهید داشت و با دور و نزدیک شدن به سوژه می توانید اجسام بیشتری در کادر جا داده یا از آن کم کنید. اندازه و نسبت اندازه ها در دوربین عکاسی با فاصله کانونی نرمال کاملا منطقی و نرمال است. زمانی که بخواهید یک عکس از فاصله نزدیک بگیرید و جزئیات زیادی از پشت سوژه مورد نظرتان در عکس داشته باشید، این فاصله کانونی در دوربین عکاسی می تواند مناسب ترین انتخاب برای شما باشد.

همچنین بخوانید : دوربین دیجیتال سامسونگ مدل WB800F ،ثبت خاطرات شیرین زندگی

فاصله کانونی بلند:

دوربین های عکاسی فول فریمی که فاصله کانونی بیشتر از ۷۰ میلی متر داشته باشند و دوربین های عکاسی کراپ سنسور با فاصله کانونی بیش از ۵۰ میلی متر دارای فاصله های کانونی بلند خواهند بود. این فاصله کانونی بیشتر در عکاسی پرتره، عکاسی از طبیعت و عکاسی ورزشی بسیار پرکاربرد است. برای مثال در عکاسی طبیعت می خواهید از سوژه ای عکس بگیرید و توانایی نزدیک شدن به آن را ندارید و یا می خواهید منفرد بودن سوژه را نسبت به محیط اطراف آن نشان دهید، این فاصله کانونی در دوربین عکاسی می تواند بهترین انتخاب برای شما باشد. در عکاسی ورزشی نیز قضیه کاملا مشابه است. عکاس در داخل استادیوم در فاصله دوری از سوژه قرار دارد و نیاز دارد عکسی واضح و با کیفیت بگیرد. در این حالت نیز فاصله کانونی بلند می تواند به عکاس برای گرفتن عکس مناسب و ایده آل کمک شایانی کند.بنابراین با توجه به نوع و کاربرد عکاسی به فاصله کانونی لنز دوربین عکاسی توجه کنید، این مساله یکی از نکات مهم در راهنمای خرید دوربین عکاسی به شمار می رود.

کامل ترین راهنمای خرید دوربین عکاسی

تفاوت حسگر فول فریم و کراپ دار را بدانید:

یکی دیگر از نکات قابل توجه در راهنمای خرید دوربین عکاسی، توجه به نوع حسگر است. ممکن است بارها راجع به دو نوع حسگر فول فریم و کراپ دار شنیده باشید اما اطلاعات دقیقی راجع به آن ها نداشته باشید. تفاوت اصلی و کلیدی این دو حسگر در زاویه دید آن ها و کیفیت عکس است. دوربین عکاسی فول فریم زاویه دید بازتری در اختیار عکاس قرار می دهد و عکس هایی با کیفیت بالاتر و نویز کم تر می گیرد. در عکس های دوربین فول فریم می توانید جزئیات بیشتری را در تصاویر خود جای دهید. سنسورهای کراپ دار نسبت به سنسور فول فریم عمق تصویر بیشتری داشته و از نظر اقتصادی به صرفه تر است.

 

توانایی فوکوس:

توانایی و میزان فوکوس دوربین عکاسی یکی دیگراز مهم ترین مسائل در راهنمای خرید دوربین عکاسی به شمار می رود. به وسیاه فوکوس شما می توانید در یک گستره دید وسیع توجه بیننده عکس را به نقطه مورد نظر خودتان جلب کنید. اگر قصد عکاسی از طبیعت، عکاسی ورزشی یا عکاسی معماری دارید، قابلیت فوکوس باید یکی از گزینه های مورد توجه شما در راهنمای خرید دوربین عکاسی باشد تا بتوانید روی سوژه مورد نظر خود فوکوس کنید. برای بررسی میزان و توانایی فوکوس دوربین عکاسی از فروشنده راجع به سرعت و دقت میزان فوکوس دوربین عکاسی از فروشنده سوال بپرسید یا در اینترنت راجع به آن تحقیق کنید. علاوه بر سرعت و دقت فوکوس از فروشنده بپرسید سرعت تغییر سوژه فوکوس در دوربین مورد نظرتان چگونه است به این معنی که اگر در ابتدا روی یک سوژه نزدیک فوکوس کرده اید و بلافاصله می خواهید بر مورد دیگری فوکوس کنید سرعت عملکرد دوربین عکاسی چگونه خواهد بود.

توجه به تنظیمات دستی دوربین عکاسی:

از دیگر نکات مهم راهنمای خرید دوربین عکاسی توجه به قابلیت تنظیمات دستی است. در دوربین های دیجیتال معمولا بعد از گرفتن عکس شما به فایل خام عکس ها دسترسی ندارید و دوربین به طور اتوماتیک پردازش های خاصی مانند تغییر میزان نور را روی عکس انجام داده و عکس را فشرده می کنند. معمولا عکاسان حرفه ای ترجیح می دهند فایل خام عکس هایی که خودشان گرفته اند را داشته و تغییرات مورد نظرشان را روی آن اعمال کنند. در دوربین های دیجیتال سرعت شاتر، اندازه دیافراگم و iso به شکل اتوماتیک و باتوجه به شرایط محیطی توسط خود دوربین تعیین می شود اما در صورتی که دوربین عکاسی قابلیت تنظیمات دستی داشته باشد، شما می توانید این تغییرات را بنا به سلیقه و نظر خود تغییر دهید. معمولا حالت دستی با حرف “M” روی دوربین عکاسی مشخص می شود. بنابراین اگر دنبال خرید یک دوربین هستید و قصد عکاسی حرفه ای دارید، به این نکته از راهنمای خرید دوربین عکاسی توجه ویژه نشان دهید.

کامل ترین راهنمای خرید دوربین عکاسی

خصوصیات فیزیکی:

یکی دیگر از نکات مهم در راهنمای خرید دوربین عکاسی که افراد زیادی به آن توجه نشان نمی دهند، خصوصیات فیزیکی دوربین عکاسی از جمله وزن، اندازه و نحوه استفاده از آن است. شما هنگامی که از دوربین عکاسی استفاده می کنید معمولا ساعت ها مشغول گرفتن عکس خواهید بود و  تنها به گرفتن یک یا دو عکس در چند دقیقه رضایت نخواهید داد. اگر دوربین عکاسی که مدام با خود حمل می کنید سنگین یا بزرگ باشد، قطعا بعد از مدتی استفاده شما را خسته می کند و این مساله هم کیفیت عکس گرفتن شما را پایین می آورد و هم آنکه در صورتی که عکاسی شغل حرفه ای  شما باشد، مشکلاتی مانند آرتروز را برای شما به دنبال خواهد داشت. بنابراین حتما قبل از خرید به این نکته مهم در راهنمای خرید دوربین عکاسی توجه کنید. از طرفی علاوه بر وزن و اندازه خوش دست بودن دوربین عکاسی نیز از نکات مهم در راهنمای خرید دوربین عکاسی به شمار می رود. حتما قبل از خرید دوربین عکاسی مورد نظرتان آن را در دست بگیرید و مطمئن شوید در شرایط و موقعیت های مختلف می توانید با آن عکاسی کنید.

 

توانایی زوم دوربین عکاسی:

یکی دیگر از نکات مهم در راهنمای خرید دوربین عکاسی توجه به توانایی و میزان زوم دوربین عکاسی است. تقریبا تمام افراد با معنی واژه بزرگ نمایی و زوم در عکاسی آشنا هستند. اما به طور حرفه ای بهتر است بدانید در دوربین عکاسی دو نوع زوم مکانیکی یا اپتیکال و زوم دیجیتال وجود دارد. در زوم اپتیکال دوربین عکاسی با عقب و جلو بردن لنز و تغییر در فاصله کانونی بر سوژه مورد نظر زوم کرده و آن را بزرگ نمایی می کند بنابراین شما عکسی زوم شده و بزرگ اما با کیفیت بالا خواهید داشت. اما در زوم دیجیتال فاصله کانونی ثابت مانده و تغییری نمی کند و برای زوم بر سوژه مورد نظر هربار بخش کوچک تری از سنسور انتخاب می شود. در زوم دیجیتال کیفیت عکس تا حد زیادی کاهش پیدا می کند، درست مانند حالتی که یک عکس گرفته شده روی صفحه لپ تاپتان را روی سوژه خاص زوم کنید. نکته دیگری که در مورد توانایی بزرگنمایی یا زوم در راهنمای خرید دوربین عکاسی باید بدانید آن است که بین دو دوربین عکاسی با قابلیت زوم یکسان، دوربینی که فاصله کانونی آن از عدد بزرگتری شروع می شود قابلیت زوم بیشتر و با کیفیت تری دارد.

 

لوازم جانبی دوربین عکاسی:

از دیگر نکات مهم در راهنمای خرید دوربین عکاسی توجه به لوازم جانبی مورد نیازتان برای عکاسی است. بهتر است بدانید خرید تنها دوربین عکاسی نمی تواند از شما یک عکاس حرفه ای نمی سازد بلکه شما به وسایل دیگری از جمله حافظه، باتری اضافه، کیف دوربین عکاسی، سه پایه یا تک پایه، رفلکتور، فلاش اکسترنال و لنز در صورتی که لنز دوربین قابل تعویض باشد، نیاز خواهید داشت. ممکن است شما با توجه به نیازتان مجبور باشید همه وسایل جانبی دوربین عکاسی را تهیه کنید و یا خرید تنها یک یا دو مورد از آن ها برای شما کافی باشد. پس حتما قبل از تصمیم گیری برای خرید لوازم جانبی مورد نیازتان را شناسایی و راجع به آن ها بررسی کنید.

 

کامل ترین راهنمای خرید دوربین عکاسی

سیستم ضد لرزش:

لرزش دست و تار و بی کیفیت شدن عکس، یکی از رایج ترین مشکلات عکاسی به خصوص در افراد آماتور است. دوربین ها عکاسی بسیار به لرزش دست حساس بوده و کوچک ترین لرزش دستی که حتی خودتان نیز شاید متوجه آن نباشید، باعث تار شدن عکس می شود. در بسیاری از دوربین های عکاسی از سیستم ضد لرزش استفاده شده است تا لرزش دست هنگام عکاسی کوچکترین تاثیری روی کیفیت عکس نگذارد. بنابراین اگر دنبال یک عکاسی بی نقص هستید به این نکته از راهنمای خرید دوربین عکاسی توجه ویژه نشان دهید.

 

قابلیت ISO :

از دیگر نکات مهم در راهنمای خرید دوربین عکاسی که به شما کمک می کند دوربینی عالی و با کیفیت تهیه کنید، توجه به قابلیت ISO دوربین عکاسی است. ISO میزان حساسیت به نور را در محیط های مختلف تغییر می دهد. در دوربین های آنالوگ برای تغییر ISO حتما باید فیلم دوربین را عوض کنیم در حالیکه در دوربین عکاسی دیجیتال می توانید به راحتی وارد تنظیمات شده و این مقدار را تغییر دهید. این قابلیت به شما کمک می کند در محیط های کم نور بدون استفاده از فلش نیز بتوانید عکس هایی ایده آل و با کیفیت بگیرید.

 

حافظه دوربین عکاسی:

توجه به حافظه دوربین یکی دیگر از موارد مهم در راهنمای خرید دوربین عکاسی به شمار می رود. بدون شک شما دوست ندارید هنگامی که قصد دارید از یک سوژه جذاب عکاسی می کنید، دوربین عکاسی شما اخطار پر شدن حافظه را داده و شما نتوانید از سوژه مورد نظرتان عکاسی کنید. بنابراین قبل از خرید از نوع و میزان حافظه دوربین عکاسی حتما اطلاع کافی کسب کنید.

 

سرعت شاتر دوربین عکاسی:

یکی دیگر از ویژگی های مهم در عکاسی که در راهنمای خرید دوربین عکاسی نیز می گنجد، کم بودن تاخیر شاتر بین عکس های متوالی است. بسیاری از دوربین های دیجیتال بعد از انداختن یک عکس، زمان زیادی نیاز دارند تا آماده گرفتن عکس بعدی شوند که این مساله برای افراد بسیاری چندان خوشایند نیست.

 

اندازه سنسور:

از آنجا که تصویر در دوربین عکاسی روی سنسور آن شکل می گیرد، توجه به اندازه سنسور می تواند یکی از نکات کلیدی در راهنمای خرید دوربین عکاسی باشد. مسلما هرچه اندازه سنسور بزرگتر باشد، نور بیشتری را جذب کرده، نویز تصویر کاهش پیدا کرده و در نتیجه عکس با کیفیت بالاتری می توانید بگیرید.

 

قابلیت بالانس سفید:

یکی دیگر از نکات قابل توجه در راهنمای خرید دوربین عکاسی، قابلیت بالانس سفید است. برای توضیح ساده این قابلیت می توان گفت بالانس سفید در یک محیط میزان سفیدی و سیاهی مطلق را تشخیص داده و با توجه به آن ها طیف رنگی بین آن ها تعیین می کند. اگر این قابلیت در دوربین عکاسی نباشد، بسیاری از عکس های گرفته شده با دوربین عکاسی زرد یا رنگ دیگری خواهند شد.

 


خرید دوربین عکاسی از دیجی کالا


 

منبع چی بخرید