راهنمای خرید دوچرخه برای حرفه ای ها

دوچرخه سواری یکی از لذت بخش ترین ورزش ها و بازی های بیش تر افراد از دوران کودکی تا بزرگسالی است. تقریبا همه ما در بچگی دوچرخه سواری کرده ایم و از انجام آن بسیار لذت برده ایم. در حال حاضر نیز استفاده از دوچرخه یکی از پر فعالیت ترین و در عین حال مهیج ترین ورزش هایی است که انجام آن برای شما شبیه به تفریح نیز خواهد بود. اگر برای خرید به فروشگاه های مختلف مراجعه کنید، با انواع مختلفی از دوچرخه ها روبه رو می شوید که اگر با آن ها آشنا نباشید، نمی توانید انتخابی مناسب با نیاز خود انجام دهید. در این بخش ما قصد داریم تمامی نکات مورد نیاز در راهنمای خرید دوچرخه را در اختیار شما قرار دهیم. پس با ما همراه شوید.راهنمای خرید دوچرخه

انواع دوچرخه

قبل از آنکه به دنبال نکات کلیدی و مهم در راهنمای خرید دوچرخه بروید، بهتر است بدانید که دوچرخه انواع مختلفی داشته و هر کدام ویژگی های خاص خود را دارد. شما باید در نظر بگیرید از این وسیله در چه مکان و برای چه هدفی استفاده می کنید و با توجه به آن و راهنمای خرید دوچرخه، مدل مناسب با نیازهای خود را انتخاب کنید. دوچرخه ها را با توجه به فاکتورهای مختلفی مانند مکان مورد استفاده، طراحی، جنسیت فرد مورد استفاده و غیره به چند دسته تقسیم بندی می کنند. در ادامه این بخش از راهنمای خرید دوچرخه با این انواع بیشتر آشنا می شویم.

 

انواع  دوچرخه بر اساس مکان مورد استفاده

 

دوچرخه شهری

دوچرخه شهری یکی از رایج ترین و شناخته شده ترین انواع دوچرخه در راهنمای خرید دوچرخه است. در صورتی که شما قصد ورزش در شهر . محیط زندگی خود را دارید، این نوع می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. طراحی این نوع نوع به گونه ای است که شما هنگام رکاب زدن در راحت ترین و مناسب ترین حالت قرار می گیرید. بر اساس راهنمای خرید دوچرخه تایرهای به کار رفته در این مدل نازک و بدون آج بوده و فریم آن ها معمولا آلمینیومی و سبک هستند. فاصله رکاب و فرمان تا زین در مقایسه با انواع دیگر بیشتر بوده و به شما کمک می کند که کنترل دوچرخه را راحت تر به دست بگیرید.

این نوع از انواع دوچرخه در دو دو نوع همراه با سیستم دنده و بدون سیستم دنده در بازار موجود هستند. راهنمای خرید دوچرخه به شما پیشنهاد می کند که اگر مسیرهای رفت و آمد شما پر از فراز و نشیب است حتما نوع دنده دار آن را انتخاب کنید. زیرا عدم تغییر سرعت در مسیرهای ناهموار می تواند باعث بروز مشکلات جدی در شما شود.


مشاهده و خرید دوچرخه شهری


دوچرخه شهری

دوچرخه جاده

دوچرخه جاده ای نوع دیگری از انواع مختلف این وسیله ورزشی است که در این بخش از راهنمای خرید دوچرخه شما را با آن آشنا می کنیم. بدنه این دوچرخه ها معمولا سبک تر از انواع دیگر بوده تا به شما برای افزایش سرعت و شتاب کمک کند. تایرهای به کار رفته در این نوع معمولا نازک و بسیار مقاوم است و می توانید ساعت ها در هر روز با آن سواری کنید. با توجه به استایل خاص این مدل و کاربرد آن، در اغلب آن ها کمک فنر و دنده به کار نرفته است، بنابراین برای استفاده از آن ها باید از توانایی و مهارت خود مطمئن باشید.

بر اساس راهنمای خرید دوچرخه این نوع وسیله ورزشی برای سواری در مسیرهای صاف و هموار بوده و برای جابجایی در مسیرهای ناهموار اصلا گزینه مناسبی نخواهد بود. طراحی آن ها به گونه ای است که توانایی تحمل فشار بالا، ضربه یا بالا و پایین رفتن های مداوم را ندارند. دسته های این دوچرخه به گونه ای است که برای گرفتن آن ها باید کمی خم شوید.


مشاهده و خرید دوچرخه جاده


دوچرخه جاده

دوچرخه کوهستان

در این بخش از راهنمای خرید دوچرخه شما را با نوع بسیار محبوب کوهستان آشنا می کنیم. همانطور که از اسم آن هم پیدا است، از این وسیله برای مسیرهای ناهموار مورد استفاده قرار می گیرد. برای آن که تعادل شما هنگام حرکت روی مسیرهای ناهموار و لغزنده حفظ شود، تایرهای این مدل پهن بوده و آج های بزرگ تری دارد. آج های این مدل باعث ایجاد اصطکاک بیشتر بین تایر و دوچرخه شده و از لغزش هنگام حرکت جلوگیری می کند.

بر اساس راهنمای خرید دوچرخه در صورتی که قصد طبیعت گردی دارید و یا مسیر رفت و آمد شما پر از ناهمواری و فراز و نشیب است، این مدل می تواند بهترین انتخاب برای شما باشد. دسته های این دوچرخه از نوع صاف است و برای گرفتن آن ها هنگام سواری نیازی به خم شدن ندارید. این مدل دارای سرعت حرکت بالایی نیست، اما استحکام و ثبات آن بسیار زیاد است. بر اساس راهنمای خرید دوچرخه این مدل حتما باید دارای دنده باشد تا بتوانید حرکت در مسیرهای ناهموار را با آن کنترل کنید.


مشاهده و خرید دوچرخه کوهستان


دوچرخه کوهستان

دوچرخه هیبریدی

در این بخش از راهنمای خرید دوچرخه مدل هیبریدی آن را به شما معرفی می کنیم. این مدل را می توان مرز میان دوچرخه کوهستان و شهری دانست. در واقع شما از آن می توانید برای رفت و آمد در مسیرهای صاف و یا ناهموار شهری استفاده کنید و یا هنگام طبیعت گردی در محیط های کم شیب مانند دامنه کوه با آن سواری کنید. پهنای تایرها در این مدل کم تر از مدل کوهستان است، به همین دلیل شما نمی توانید تعادل کامل خود را در مسیرهای کوهستانی با شیب زیاد حفظ کنید.

همانند دوچرخه کوهستان فرمان نوع هیبریدی نیز صاف بوده و شما برای نگه داشتن آن نیازی به خم شدن ندارید. بر اساس راهنمای خرید دوچرخه تایرها در این نوع در اندازه مناسب، نازک تر از کوهستان و ضخیم تر از شهری بوده و عاج های آن چندان بلند نیست.دوچرخه هیبریدی

دوچرخه مسابقه یا Time Trial

شاید شما نیز بارها نام دوچرخه مسابقه را شنیده باشید اما از تفاوت های آن با انواع دیگر و ویژگی های خاص آن اطلاعی نداشته باشید. بر اساس راهنمای خرید دوچرخه این مدل دارای حالت ماکسیم سرعت بوده و برای استفاده های حرفه ای در مسابقات خریداری می شوند. طوقه به کار رفته در این مدل عمق بیشتری نسبت به مدل های دیگر داشته و فریم های آن ها بسیار نازک تر از مدل های دیگر است.

مهم ترین فاکتور در مسابقات سرعت است، بنابراین طراحی این نوع از دوچرخه ها به گونه ای است که فرد بتواند در کوتاه ترین زمان ممکن سرعت خود را تا بیشترین حالت افزایش دهد. برای داشتن سرعت بالا، وزن این مدل بسیار سبک بوده و جنس بدنه آن ها از تیتانیوم و یا فیبر کربن است. در واقع علت قیمت بالای این مدل نسبت به مدل های دیگر گران تر بودن مواد اولیه مورد استفاده در ساخت آن ها است. تمامی بخش های این مدل از جمله تایرها به گونه ای طراحی شده اند، که دوچرخه کم ترین اصطکاک را با زمین و هوا داشته و چیزی مانع افزایش سرعت آن نشود.

دوچرخه مسابقه یا Time Trial

دوچرخه های BMX

مدل دیگری که در این بخش از راهنمای خرید دوچرخه با آن آشنا می شوید، مدل BMX است. بگذارید در ابتدای کار خیالتان را راحت کنیم که این مدل تنها مخصوص افراد حرفه ای و کسانی است که از دوچرخه برای انجام حرکات نمایشی استفاده می کنند. بنابراین در صورتی که قصد خرید برای طبیعت گردی و یا رفت و آمد شهری را دارید، این مدل گزینه مناسبی برای شما نخواهد بود.

همانند دوچرخه های مسابقات این مدل نیز باید سبک و در عین حال مقاوم باشد. بر اساس راهنمای خرید دوچرخه در این مدل سیستم دنده و ترمزگیری به کار نرفته است و کنترل همه چیز بر عهده خود فرد است. این نوع از دوچرخه ها دارای ظاهر بسیار شیک و متفاوت است و انجام حرکات نمایشی با آن ها بسیار سخت بوده و نیاز به تمرین زیاد دارد. این نوع از دوچرخه ها را می توان یکی از گران قیمت ترین و لاکچری ترین انواع دوچرخه موجود در بازار دانست.

دوچرخه BMX

دوچرخه های کراس کانتری و Down Hill

در این بخش از راهنمای خرید دوچرخه شما را با دو مدل حرفه ای دیگر آشنا می کنیم. در یک نگاه کلی می توان این دو مدل را جز مدل کوهستان نیز به شمار آورد، اما با توجه به ویژگی های خاصی که دارند، بهتر است به صورت جداگانه مورد بررسی قرار بگیرند. بر اساس راهنمای خرید دوچرخه این مدل را می توان سنگین ترین و حجیم ترین مدل در میان تمامی مدل های معرفی شده دانست.

کارکرد تخصصی دان هیل برای پایین آمدن از مسیرهای شیب دار و ناهمواری های سخت در کوهستان است. در این مدل قوی ترین کمک فنرها در بخش جلویی قرار گرفته است تا بتواند ضربه ها و فشارهای ورودی به آن را کنترل کند. علاوه بر کمک فنر جلویی یک کمک فنر دیگر نیز در قسمت انتهایی دوچرخه قرار گرفته است که به تعادل هرچه بیشتر آن کمک می کند.

درست نقطه مقابل دوچرخه های دان هیل دوچرخه های کراس کانتری قرار دارد که برای بالا رفتن از مسیرهای شیب دار و سخت مورد استفاده قرار می گیرد. در این مدل نیز کمک فنر جلویی نقش بسیار مهمی در کنترل حرکت و تعادل داشته و کیفیت عملکرد آن بسیار مهم است.

ویژگی مهم درباره این کمک فنر آن است که می توانید آن را قفل یا آزاد کنید. در صورتی که مسیر حرکت شما سربالایی است کمک فنر را قفل کرده تا تعادلتان حفظ شود. اما اگر در حال پایین آمدن از مسیر هستید برای آنکه حرکت نرم تری داشته باشید آن را آزاد کنید. دوچرخه های کراس کانتری را با نام دوچرخه های xc نیز می شناسند.

دوچرخه کراس کانتری و Down Hill

انواع دوچرخه بر اساس طراحی

در این بخش از راهنمای خرید دوچرخه قصد داریم انواع این وسیله ورزشی را بر اساس نوع طراحی به شما معرفی کنیم. در این تقسیم بندی دوچرخه را بر اساس نوع کمک فنرهای مورد استفاده در آن ها مورد بررسی قرار می دهند. انواع مختلف در این تقسیم بندی شامل Full Suspension و Hard Tail می باشد. دوچرخه های هارد تیل معمولا دارای یک کمک فنر بوده و یا کمک فنر ندارند. اما نوع دیگر دارای یک کمک فنر دیگر در چرخ عقب نیز هستند.

فریم دوچرخه های Full Suspension دو تکه بوده و دارای دو بخش مثلثی در دو بخش عقب و جلو هستند. بر اساس راهنمای خرید دوچرخه در صورتی که شما در سواری حرفه ای نیستید و از آن تنها برای رفت و آمد درون شهری استفاده می کنید، نوع Hard Tail گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. زیرا مدل دیگر مخصوص مسیرهای سخت و کوهستانی است تا فشار و نیروی کم تری به تایر عقب وارد شود.

 

نکات تخصصی در راهنمای خرید دوچرخه

در این راهنمای خرید دوچرخه نکات و موارد مهم را به دو بخش عمومی و تخصصی تقسیم بندی می کنیم. زیرا یک بخش از فاکتورها عمومی بوده و شما هنگام خرید هر دوچرخه ای باید به آن توجه کنید. بخش دیگری از نکات و فاکتورها تخصصی بوده و تنها مربوط به دوچرخه خاصی است. برای مثال ممکن است نکته ای در راهنمای خرید مدل کوهستان بسیار مهم و حیاتی باشد، در حالی که برای دوچرخه مسابقه اصلا موضوع مهمی به شمار نرود. با ما همراه شوید تا به صورت جداگانه نکات تخصصی راهنمای خرید هر نوع دوچرخه را با شما به اشتراک بگذاریم.

 

نکات تخصصی در راهنمای خرید دوچرخه کوهستان

یکی از مهم ترین نکاتی که در راهنمای خرید دوچرخه کوهستان باید به آن توجه کنید، استحکام و جنس قطعه دو شاخ آن است. دو شاخ باید از فلزات بسیار محکمی ساخته شده باشد تا ناهمواری های مسیر یاعث خرابی و استهلاک زود هنگام آن نشود. دو شاخ معمولا از جنس آلمینیوم سری ۶۰۶۱ است که در برابر ضربه، فشار و اثرات نامطلوب آب و شرایط جوی مقاوم است.

ترمز به کار رفته در دوچرخه های کوهستان باید دارای سرعت عملکرد بالایی باشد. ترمزهای هیدرولیکی دیسکی مناسب ترین نوع برای دوچرخه های کوهستان بوده و در حرکت رو به پایین در شیب بسیار به شما کمک می کند.

دوچرخه های کوهستان باید وزن بسیار سبکی داشته باشند تا شما بتوانید آن ها را به راحتی در مسیرهای مختلف حرکت دهید. دوچرخه های آلمینیومی معمولا وزن کم تری نسبت به مواد دیگر داشته و جابجایی آن ها را برای فرد راحت تر است.

راهنمای خرید دوچرخه کوهستان

توجه به تعداد و سایز عاج از دیگر نکات مهم در راهنمای خرید دوچرخه کوهستان است که بدون شک باید مورد بررسی قرار بگیرد. عاج ها می توانند فاصله میان سلامت و آسیب شما در محیط های صعب العبور و ناهموار باشند. بررسی کنید که تایرها حتما به اندازه و با سایز کافی عاج داشته باشند تا شما هنگام حرکت دچار لغزش و آسیب نشوید.

اندازه دوچرخه کوهستان باید به گونه ای باشد که در حالت ایستاده تا فاق شلوار شما ارتفاع داشته باشد و هنگامی که روی آن می نشینید، به راحتی بتوانید پای خود را به زمین زده تا کنترل همه جانبه وسیله با شما باشد.

بر اساس نکات مهم در راهنمای خرید دوچرخه کوهستان هرچه سایز تایر بزرگتر باشد، امنیت و تعادل شما بیشتر خواهد بود. مناسب ترین اندازه برای تایر دوچرخه کوهستان را می توان ۲۶ یا ۲۹ اینچ در نظر گرفت.

 

نکات تخصصی در راهنمای خرید دوچرخه شهری

دوچرخه شهری را شاید بتوان یکی از پر فروش ترین دوچرخه دانست چرا که بیشتر افراد غیر حرفه ای ترجیح می دهند برای جابجایی های روزمره خود و یا انجام ورزش مورد علاقه شان از این نوع استفاده کنند. در بخش بالا راجع به ویژگی های کلیدی و مهم این مدل صحبت کردیم، اما در این بخش قصد داریم نکات تخصصی راهنمای خرید دوچرخه شهری را با شما به اشتراک بگذاریم.

یکی از مهم ترین ویژگی های این مدل از وسایل نقلیه سبک بودن و راحتی آن در جابجایی است. از آن جا که ممکن است شما بخواهید هر روز به جای استفاده از خودرو با دوچرخه به سرکار خود بروید یا کارهای خود را انجام دهید، رکاب های این مدل باید بسیار راحت باشد. معمولا در این نوع از وسایل شما تنها با یک یا دو رکاب می توانید تا مسافت قابل توجهی جابه جا شوید.

همانطور که در بخش های بالای راهنمای خرید دوچرخه نیز اشاره شد، این نوع از دوچرخه ها در دو مدل با سیستم دنده و بدون آن طراحی و ساخته شده اند. در صورتی که چندان بر دوچرخه سواری مسلط نیستید حتما سعی کنید مدل دنده ای آن را انتخاب کنید. این مساله کنترل و تسلط بیشتری به شما هنگام سواری می دهد.

نکات تخصصی در راهنمای خرید دوچرخه شهری

نکات عمومی در راهنمای خرید دوچرخه

در کنار دانستن نکات تخصصی خرید هر کدام از مدل های دوچرخه بهتر است نکات و موارد عمومی که درباره تمامی مدل ها صادق است را نیز بدانیم. در ادامه با ما همراه شوید تا تمامی این نکات را با شما به اشتراک بگذاریم.

 

خرید بر اساس نیاز شما

شما در بخش های بالا با انواع دوچرخه های موجود در بازار، ویژگی ها و کاربردهای هر کدام آشنا شدید. بعد از این انتخاب با شما است که از میان هر کدام از آن ها مدل مورد نظرتان را انتخاب کنید. ممکن است زیبایی و مدل دوچرخه ی خاصی توجه شما را به خود جلب کند و تصمیم بگیرید که آن را تهیه کنید. اما مطمئن باشید مهم ترین فاکتور انتخاب توجه به نیازتان و هماهنگی آن با ویژگی های دوچرخه است. در ابتدا مشخص کنید که آیا دوچرخه را برای مسابقات حرفه ای می خواهید؟ می خواهید از آن برای طبیعت گردی و یا کوهنوردی استفاده کنید؟ و یا قصدتان استفاده روزمره در شهر است؟ با توجه به نیاز و هدفتان از خرید سعی کنید بهترین مدل را برای خود انتخاب کنید.

 

قیمت

مساله مهم دیگری که در راهنمای خرید دوچرخه باید به آن توجه کنید، هزینه ای است که می خواهید پرداخت کنید. دوچرخه ها در مدل های مختلف دارای قیمت های مختلفی هستند. در .واقع با توجه به کاربری و نوع مواد به کار رفته در ساخت هر مدل قیمت متفاوتی با مدل دیگر دارد. برای مثال همانطور که در بالا نیز اشاره شد، دوچرخه های BMX و مسابقه در مقایسه با مدل های دیگر قیمت بیشتری دارند. بر اساس مواد مورد استفاده در ساخت نیز دوچرخه هایی که از آلمینیوم ساخته شده اند، قیمت پایین تری نسبت به دوچرخه هایی از جنس کربن و کروم دارند.

در هر گروه از مدل ها نیز قیمت ها متفاوت است. دوچرخه ها بر حسب امکانات و ویژگی هایی که دارند به سه نوع آماتور، نیمه حرفه ای و حرفه ای تقسیم می شوند. بدون شک قیمت مدل حرفه ای از نیمه حرفه ای و نیمه حرفه ای از آماتور بیشتر است. بهتر است قبل از خرید بودجه مورد نظرتان را تعیین و سپس در آن رنج قیمت دنبال مناسب ترین مدل برای خود بگردید.

نکات عمومی در راهنمای خرید دوچرخه

وزن

فاکتور بسیار مهم دیگر در راهنمای خرید دوچرخه توجه به وزن آن است. واضح است که هر چه وزن دوچرخه کمتر باشد، سرعت و شتاب آن نیز بیشتر خواهد بود. گاهی اوقات شما مجبور می شوید دوچرخه تان را با دست بلند کرده و جابجا کنید، بنابراین بهتر است مدلی را انتخاب کنید که خیلی برایتان سنگین نباشد. روش های جدید ساخت دوچرخه به سمتی است که مواد مورد استفاده در فریم تا حد ممکن وزن نهایی دوچرخه را کاهش دهد.

 

سایز و اندازه

فاکتور بسیار مهم دیگر در راهنمای خرید دوچرخه که حتما باید به آن توجه کنید، سایز و اندازه وسیله است.  سایز مناسب دوچرخه برای هر فرد در هر سن و سالی با توجه به سایز چرخ، فاصله زین تا رکاب در حالت ایستاده و نشسته، فاصله زین تا فرمان و غیره متفاوت است. سایز مناسب دوچرخه برای افراد در سنین مختلف متفاوت است. اما در حالت کلی بهتر است در حالت ایستاده دوچرخه تا فاق شلوار شما بلند باشد. از طرف دیگر بهتر است هنگامی که روی زین می نشینید، بتوانید پای خود را به زمین برسانید. در جدول پایین مناسب ترین سایز دوچرخه را برای هر رده سنی به شما معرفی کرده ایم.

سایز و اندازه دوچرخه

انتخاب دوچرخه بر اساس میزان مهارت

مساله بسیار مهم دیگر در راهنمای خرید دوچرخه انتخاب بر اساس میزان مهارتتان در سواری است. در صورتی که برای اولین بار می خواهید دوچرخه سواری کرده و آن را برای خود تهیه کنید، می توانید نوع آماتور آن را انتخاب کنید. دوچرخه های آماتور دارای فاکتورهای کمکی و اضافی است که به شما کمک می کند راحت تر تعادل خود را حفظ کرده و سواری کنید. اما در صورتی که در دوچرخه سواری مهارت کافی را دارید، مدل های نیمه حرفه ای و حرفه ای انتخاب مناسب تری برای شما خواهند بود.

 

اندازه و جنس تایر

مساله بسیار مهم دیگر در راهنمای خرید دوچرخه توجه به سایز و جنس تایر به کار رفته در آن است. جالب است بدانید سایز تایر تفاوت زیادی در سرعت و قدرت دوچرخه ایجاد نمی کند و مساله اصلی و تاثیرگذار آن قابلیت عبور از موانع است. در گذشته سایز تایرهای مورد استفاده در دوچرخه ها کاملا ثابت و مشخص بود. اما در حال حاضر دوچرخه ها در مدل های مختلف سایزهای مختلفی داشته و در هر گروه نیز سایزها می تواند متفاوت باشد. این اندازه ها معمولا سایزی بین ۲۶ تا ۲۹ اینچ دارند، در حالی که دوچرخه های اختصاصی ممکن است با سایزهایی دیگر ساخته شوند. برای مثال سایز تایر در دوچرخه های تاشو می تواند ۲۰ اینچ نیز باشد.

از طرف دیگر سایز تایر تعیین کننده فاکتور دیگری به نام زاویه حمله است. این زاویه برای شما تعیین می کند که از چه محیط ها و فضاهایی قابلیت عبور و حرکت دارید. برای مثال با یک تایر ۲۹ سانتی به راحتی می توانید از روی یک جدول ۱۰ سانتی عبور کنید، اما این کار برای یک تایر ۲۰ اینچی غیر قابل انجام است.

مساله تاثیرگذار دیگر درباره سایز تایر در راهنمای خرید دوچرخه قرار دادن آن در ماشین است. در صورتی که شما دوچرخه تان را مدام جابجا می کنید، خرید یک دوچرخه بزرگتر از اندازه صندوق عقب ماشینتان برایتان عذاب آور خواهد بود. برای مثال اگر ماشین شما پراید است و قصد خرید دوچرخه ۲۹ اینچ دارید، بهتر است مطمئن شوید نیاز چندانی برای جابجا کردن دوچرخه با ماشین ندارید.

جنس و کیفیت تایر نیز فاکتور بسیار مهم دیگر در انتخاب دوچرخه است. جنس تایر حتما باید با کاربری و مکان مورد استفاده دوچرخه تناسب داشته باشد. سعی کنید حتما قبل از خرید از کیفیت مواد به کار رفته در تایر نیز مطمئن شوید. پارگی و یا پوسیدگی تایر دوچرخه به خصوص در سرعت بالا می تواند برایتان بسیار مشکل ساز شود.

اندازه و جنس تایر دوچرخه

ترمز

قبل از خرید و انتخاب مدل دوچرخه مورد نظرتان حتما انواع ترمزهای به کار رفته در آن را شناخته و با مزایا و معایب و نحوه عملکرد هرکدام آشنا شوید. دوچرخه ها در مدل ها و خانواده های مختلف به طور کلی دارای دو نوع ترمز لقمه ای و دیسکی هستند. در دوچرخه هایی با ترمز دیسکی از دیسک مستقل که به توپی چرخ متصل است استفاده می شود. این نوع ترمز از نوع لقمه ای قوی تر بوده و در شرایط آب و هوای مختلف مانند برف و باران به خوبی عمل می کند. معمولا دوچرخه هایی با این نوع ترمز قیمت بیشتری نسبت به مدل دیگر دارند.

در دوچرخه هایی با ترمز لقمه ای، گرفتن ترمز باعث کشیده شدن بخش فلزی طوقه شده و سرعت به صورت تدریجی کم می شود. قدرت و کیفیت در این نوع ترمز نسبت به مدل دیگر کم تر است اما قیمت آن به صرفه تر و اقتصادی بوده و تنظیم آن نیز راحت تر است. جالب است بدانید در حال حاضر در بیشتر دوچرخه های مسابقه از این ترمز استفاده شده است.

به این نکته در راهنمای خرید دوچرخه توجه داشته باشید که ترمز در دوچرخه های شهری و معمولی چندان فاکتور تعیین کننده و مهمی نیست و این ویژگی بیشتر در انواع مسابقه و کوهستان تاثیرگذار و مهم است.

 

فرمان دوچرخه

مساله مهم دیگر در راهنمای خرید دوچرخه توجه به فرمان آن است. شاید در نگاه اول این بخش چندان برایتان مهم به نظر نرسد اما زاویه نامناسب آن باعث کشیدگی عضلات شانه، کمر درد و مچ درد می شود. سایز فرمان نیز با توجه به زاویه و طراحی دوچرخه متفاوت است. برای مثال در دوچرخه های کوهستان معمولا عرض فرمان از عرض شانه های دوچرخه سوار بیشتر بوده در حالی که در نوع مسابقه این اندازه ها برابر در نظر گرفته می شود.

فرمان دوچرخه

موقعیت زین دوچرخه

زین دوچرخه تا حد زیادی تعیین کننده میزان راحتی شما هنگام دوچرخه سواری است. بسیاری از زین ها به شکل شیب دار و منحنی طراحی شده و بسیار دیگر صاف و صیقلی هستند. بهتر است قبل از انتخاب و خرید روی هر دو مدل بنشینید تا متوجه شوید کدام مدل برایتان راحت تر است. با توجه به راهنمای خرید دوچرخه بهتر است زین هایی با قابلیت تنظیم موقعیت را انتخاب کنید، زیرا در شرایط و محیط های مختلف لازم است موقعیت زین در شکلی مختلف قرار گرفته تا راحت تر روی آن بنشینید.

 

تعداد دنده

وجود و یا عدم وجود دنده ها فاکتور مهم دیگر در راهنمای خرید دوچرخه است که هر دو افراد حرفه ای و آماتور باید به آن توجه کنند. دوچرخه ها یا بدون دنده هستند، یا یک دنده در عقب داشته و یا یک دنده در عقب و یکی در جلو دارند. در دوچرخه های دو دنده معمولا کنترل سمت راست در فرمان مربوط به دنده عقب و کنترل سمت چپ مربوط به دنده جلو است. برای آن که بدانید هر دوچرخه چه تعداد دنده دارد کافی است تعداد چرخ دهنده های عقب را در تعداد چرخ دنده های جلو ضرب کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که نوع دنده با توجه به آماتور و یا حرفه ای بودن شما متفاوت است. برای مثال در صورتی که استفاده شما از دوچرخه حرفه ای نیست و یا آن را تنها برای مسیرهای شهری استفاده می کنید، مساله تنها وجود یا عدم وجود دنده است و تعداد تاثیر زیادی بر انتخاب شما نخواهد گذاشت. اما برای دوچرخه سواران حرفه ای این مساله متفاوت است و تعداد دنده بر انتخاب تاثیر بسیار زیادی می گذارد. زیرا در مسیرهای مختلف دوچرخه سواران برای کنترل و تسلط بیشتر مجبور به عوض کردن تعداد دنده ها می شوند.

 

جدا کردن اجزا و تعمیرات

فاکتور مهم دیگر در راهنمای خرید دوچرخه نحوه جدا کردن اجزا و تعمیرات آن است. ممکن است هنگام استفاده و کار با دوچرخه ممکن است نیاز پیدا کنید اجزای آن را به روز کنید، تعمیر و تعویض کنید و یا آن ها را تمیز کنید. اگر خودتان فرد فنی هستید و می توانید تا حد زیادی از پس کارهای خود بر بیائید، بهتر است دوچرخه ای را انتخاب کنید که تعمیرات و جدا کردن قطعات آن برایتان راحت باشد.

 

منبع چی بخرید